Janko Alexy

spisovatel, publicista, malíř

Narození:
25. ledna 1894
Úmrtí:
22. září 1970
Upravit profil
Janko Alexy byl slovenský spisovatel, malíř a publicista. V literatuře reprezentuje tradiční realistickou orientaci. V roce 1917 byl Janko Alexy odveden na ruskou frontu jako ošetřovatel, konec války strávil na italské frontě. Po 1. světové...

Životopis

Janko Alexy byl slovenský spisovatel, malíř a publicista. V literatuře reprezentuje tradiční realistickou orientaci.

V roce 1917 byl Janko Alexy odveden na ruskou frontu jako ošetřovatel, konec války strávil na italské frontě. Po 1. světové válce vystudoval malířství na Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 1934 se neúspěšně pokusil zorganizovat uměleckou kolonii v Piešťanech.

Téměř celý život pracoval jako profesionální výtvarník. Do literatury vstoupil ve 20. letech, které se vyznačovaly nástupem mladé experimentující mládeže. Experimentální tendence se však Janka Alexy nedotkly. Jeho první prózy nemají klasický příběh, jejich děj je jen takovou kostrou při vyprávění autorových zážitků při jeho malířských toulkách. Knihy doplňoval vlastními ilustracemi.

Literární dílo Jána Alexy:
Povídky:
První povídky mají podobný charakter. Jsou to jednoduché a lehce interpretované příběhy, autor se však pokouší o realistické vykreslení jednotlivých postav.

Jarmilka – 1924, sbírka povídek, vzpomínky na vlastní dětství
Grétka – 1928
Veľká noc – 1930
Na voľnej vôluške – 1932

Romány:
Ve 30. letech změnil Alexy žánr, zůstala však stejná tématika.

Hurá! – 1935, dvojdílný román, neznámější autorovo dílo, které vyšlo v roce 1949 v přepracované podobě pod názvem Profesor Klopačka. Jde o příběh mladého, nikým nepochopeného profesora, který vyučuje na dívčím škole.

Už je chlap na nohách – 1936, román s autobiografickými prvky, příběh dětství a studentských let budoucího malíře žijícího v těžkých sociálních podmínkách v rodině chudého mlynáře. Autorovi se podařilo psychologicky věrně zobrazit vztah chlapce ke své matce i k autoritativnímu otci.

Zlaté dno – 1940
Dom horí – 1942
Osudy slovenských výtvarníkov – 1948

Vzpomínková próza:
Život nie je majáles – 1956
Ovocie dozrieva - 1957