Jaroslav Irovský (* 7.4.1985) je spisovatel, olomoucký nezávislý autor „beatnické“ prózy. Rodák z valašských Slušovic, od roku 2011 bydlištěm v Olomouci, Městskou knihovnou v Praze zařazený na seznam pozoruhodně píšících českých spisovatelů,...

Životopis

Jaroslav Irovský (* 7.4.1985) je spisovatel, olomoucký nezávislý autor „beatnické“ prózy.
Rodák z valašských Slušovic, od roku 2011 bydlištěm v Olomouci, Městskou knihovnou v Praze zařazený na seznam pozoruhodně píšících českých spisovatelů, „jejichž psaní stojí za to, aby nebylo přehlédnuto“, patří díky osobitému stylu psaní mezi nejvýraznější mladé olomoucké autory současnosti.
Svou nezávislou prozaickou tvorbou, konkrétně „sráčskou trilogií“, navazuje na autory americké Beat Generation, Johna Fanteho či Charlese Bukowského.

V roce 2018 se stal dvorním textařem legendární zlínské rockové kapely Premier. Otextoval část alba Hlasolamy (2018) a kompletní album Svět jedniček a nul (2021).

V létě 2019 jej chorvatský literární časopis Artikulacije zařadil na seznam osmi českých spisovatelů narozených po r. 1980, kteří svou tvorbou významně reprezentují domácí literární scénu.