Jaroslav Vejvoda

prozaik, publicista

Narození:
13. září 1940
Věk:
83 let
Upravit profil
Jaroslav Vejvoda, vlastním jménem Jaroslav Marek, je prozaik, žijící od roku 1968 do 1997 ve Švýcarsku, publicista. Jaroslav Vejvoda se narodil v Praze. Jeho matka byla novinářka, otec technický úředník. Po středoškolských studiích vystudoval...

Životopis

Jaroslav Vejvoda, vlastním jménem Jaroslav Marek, je prozaik, žijící od roku 1968 do 1997 ve Švýcarsku, publicista.

Jaroslav Vejvoda se narodil v Praze. Jeho matka byla novinářka, otec technický úředník. Po středoškolských studiích vystudoval Právnickou fakultu UK a poté pracoval jako právník.
V roce 1968 emigroval Jaroslav Vejvoda do Švýcarska. Zde vystřídal několik zaměstnání a po jazykovém kurzu začal na univerzitě v Bernu studovat práva. Studia ale nedokončil a věnoval se pouze psaní prózy a publicistice.

Od roku 1975 působil Jaroslav Vejvoda v Curychu jako tiskový lektor, po návratu do Prahy v roce 1997 přednášel na Institutu základů vzdělanosti UK, kde mimo jiné vedl kurz kreativního psaní.

Dílo Jaroslava Vejvody:

Literární dráha Jaroslava Vejvody začala povídkami, které uveřejňoval v časopisech. Vydání zdařilého souboru Vzdušné polibky posílati v roce 1965 se však nedočkal.Všechna další Vejvodova díla vznikala v emigraci. V Česku vychází od roku 1989. Většina témat autorových románů a povídek je zaměřena na osudy českých emigrantů v západní Evropě, především ve Švýcarsku.

Próza:
Plující andělé, létající ryby – Toronto 1974, 1990, povídky líčí životní situace emigrantů (vyděděnců), jak se různé povahy dokáží vyrovnat s cizím prostředím.

Osel aneb Splynutí - Toronto 1977, 1992, generační román zabývající se rovněž otázkami emigrace, ale s jistým nadhledem.

Ptáci – Toronto 1981, 1991, soubor povídek zabývající se opět emigrantskou tematikou

Zelené víno – Toronto 1986, 1991, v románu se autor zaměřuje na život jedné rodiny v 80. letech, hlavně na vztahy mezi jejími členy. Otec původně právník, v exilu zprvu pojišťovací agent a později vinař. Matka před emigrací novinářka, zde vykonává podřadné zaměstnání. Dospívající syn zapomíná češtinu a těžko se začleňuje do cizí společnosti. Ozvuky starého domova nakonec přináší návštěva otcovy matky. Syn se rozhodne do vlasti podívat.

Provdaná nevěsta – Toronto 1991,1995, povídkové črty srvnávající s humorem exil a domov na rozhraní 80. a 90. let.