Jeffery Deaver

spisovatel

Narození:
6. května 1950
Věk:
74 let
Upravit profil
Jeffery Deaver se narodil na předměstí Chicaga v roce 1950. Jeho otec pracoval v reklamním odvětví a matka byla ženou v domácnosti. Jeff má starší sestru Julii, která je také spisovatelkou. Svoji první knihu Jeffery napsal když mu bylo...

Životopis

Jeffery Deaver se narodil na předměstí Chicaga v roce 1950. Jeho otec pracoval v reklamním odvětví a matka byla ženou v domácnosti. Jeff má starší sestru Julii, která je také spisovatelkou.

Svoji první knihu Jeffery napsal když mu bylo jedenáct a od té doby psát nepřestal. Zkoušel uspět s country písničkami, básněmi, až se dostal k thrillerům - nicméně i v předešlých odvětvích sklidil řadu ocenění. Během studií žurnalistiky na Univerzitě v Missourri publikoval v několika časopisech a později dopisoval i do New York Times a Wall Street Journal.

Novinařina však, jak se ukázalo, nedokázala Jeffa uspokojit, dal se tedy na studia práv na Fordhamské právnické škole, odkud si po pár letech odnesl diplom čestného absolventa a pracoval pro známou práávnickou společnost na Wall Street. Právě v té době se plně ponořil do psaní beletrie. V roce 1990 sekl i s prací právníka a od té doby se věnuje jen psaní knih - na plný úvazek.

Do dnešního dne je autorem devatenácti novel, čtyřikrát byl nominován na Edgarovu cenu, na Anthonyho cenu a tříkrát obdržel Čtenářskou cenu Elleryho Queena za nejlepší krátkou povídku roku.

V roce 2001 se dostal ocenění v podobě Thumping Good Read Award za knihu Prázdné křeslo. Deaverovy knihy byly doposud přeloženy do 25-ti jazyků a pravidelně se objevují v první desítce na žebříčcích bestsellerů například v New York Times, London Times a Los Angeles Times

Filmového ztvárnění se dočkal Sběratel kostí ( hl.role Denzel Washington jako Lincoln Rhyme ) a Dívčí hrob - zfilmováno pod názvem Smrtelné ticho ( hl. role James Garleen a Marlen Matlin ).

Pozn.: Slyšel jsem, že Warner Bross natáčí film podle Modré sféry, ale zatím o tom nevím žádné bližší informace.

Jeffery Deaver je rozvedený, nemá žádné děti a v současné době žije v Karolíně se svým německým ovčákem a pracuje na dalších knihách