Jiří Frejka

režisér, prozaik

Narození:
6. dubna 1904
Úmrtí:
27. října 1952, důvod: Sebevražda
Upravit profil
Jiří Frejka byl režisér, divadelní kritik a teoretik, prozaik, představitel meziválečné divadelní avantgardy. Jiří Frejka se narodil v rodině myslivce. Studium vysoké školy, ani konzervatoře nedokončil. V roce 1925 spolu s J. Honzlem založil...

Životopis

Jiří Frejka byl režisér, divadelní kritik a teoretik, prozaik, představitel meziválečné divadelní avantgardy.

Jiří Frejka se narodil v rodině myslivce. Studium vysoké školy, ani konzervatoře nedokončil.
V roce 1925 spolu s J. Honzlem založil Osvobozené divadlo jako sekci Devětsilu, v roce 1927 s E. F. Burianem divadlo Dada, v roce 1929 na něj navazující Moderní studio.

V roce 1930 byl Jiří Frejka angažován do Národního divadla. Zpočátku pracoval jako Hilarův pomocník, později jako samostatný režisér. Zde působil až do roku 1945.

V roce 1945 se Jiří Frejka stal spoluzakladatelem Akademie múzických umění. Po 2. světové válce byl Jiří Frejka jmenován ředitelem Městských divadel pražských. Od roku 1946 vyučoval na Akademii múzických umění. Svou divadelní kariéru skončil v Divadle v Karlíně, kam byl přeřazen z ideologických důvodů. Zde však nemohl uplatnit své schopnosti.

Svůj život ukončil Jiří Frejka sebevraždou.

Dílo Jiřího Frejky:

Dramatická tvorba:
Ve své divadelní tvorbě se Jiří Frejka inspiroval mimo jiné ruskou divadelní avantgardou. Inscenaci hry považoval za samostatné umělecké dílo, důraz kladl na fantazijní prvky a výtvarné pojetí scény. Průkopnicky aplikoval filmovou projekci v divadelních inscenacích, usiloval o moderní pojetí klasické commedie dell'arte. V době svého působení realizoval na scéně Národního divadla na padesát inscenací, ve Vinohradském divadle jich realizoval sedmnáct. Některé hry pro své inscenace upravoval.

Divadelní práce teoretické:
Živé divadlo - 1936
Smích a divadelní maska - 1942
Jevištní řeč a verš tragédie - 1944
Režie jako projev průbojného ducha - 1980, výbor z teoretických studií a statí, uspořádal Jiří Hájek

Divadlo je vesmír - 2004, výbor z divadelních textů z let 1923 - 52 postihuje vklad Jiřího Frejky do teoretického myšlení a tvůrčího programu meziválečné avantgardy

Člověk, který se stal hercem
Železná doba divadla
- 1945
Deník J. Horákové - 1940

Próza:
Frejkovy prózy mají vzpomínkový charakter:

Outěchovice - 1942, vzpomínková kniha o rodišti Jiřího Frejky
Myslivecké povídačky - posmrtně 1964