John Wyndham

spisovatel

Hodnocení na Kinobox.cz: 61%
Narození:
10. července 1903
Úmrtí:
11. března 1969
John Wyndham, občanským jménem John William Parkers Lucas Beynon Harris byl britský spisovatel, autor post-apokalyptické sci-fi. Do roku 1911 se s rodiči stěhoval po mnoha různých anglických městech. Mezi lety 1918 a 1921 žil v...

Životopis

John Wyndham, občanským jménem John William Parkers Lucas Beynon Harris byl britský spisovatel, autor post-apokalyptické sci-fi.

Do roku 1911 se s rodiči stěhoval po mnoha různých anglických městech. Mezi lety 1918 a 1921 žil v Bedales.

John Wyndham byl právníkem, pracoval také na farmě a zabýval se i reklamou. V roce 1925 prodal své první krátké povídky.

Ve třicátých letech hodně publikoval v novinách a vědecko-fantastických magazínech a časopisech, hlavně amerických. Své povídky vydával většinou pod různými pseudonymy, které vytvářel ze svého rozsáhlého jména - John Wyndham, John Beynon, Lucas Parkes, John Harris, John Beynon Harris, Johnson Harris, Lucas Beynon. Také se pokoušel proniknout i do detektivního žánru.

Za 2. světové války se John Wyndham aktivně zapojil do boje proti nacistům, kdy pracoval v britské státní službě a později vstoupil do Britské armády. Po skončení války pokračoval v psaní, své povídky i romány vydával převážně na americkém trhu.

V padesátých letech začal John Wyndham experimentovat s postapokalyptickými "spekulativními" romány. Jeho knihy jsou zařazovány do žánru sci-fi,ačkoli je v nich velmi málo vědecké fantastiky. Ve svých dílech ukazuje, co by se dělo, kdyby ..... Tyto otázky i odpovědi zasazuje do jinak normálního pozemského prostředí.

Snaha Johna Wyndhama byla velice úspěšná a mnohé z jeho románů jsou považovány za klasiku vědecko- fantastického žánru.

Dílo Johna Wyndhama:

Svými romány i povídkami si John Wyndham zajistil čestné místo po boku R.Bradburyho a A.C. Clarka, v jejich společnosti se dostal i mezi doporučenou četbu anglické mládeže školního věku. Jako novinář, dokázal John Wyndham psát své romány s takovým zaujetím a strhujícím dějem, až strhnul i své čtenáře.

Jako autor byl John Wyndham velmi aktivní. Každé dva roky vydával svůj nový román. Po roce 1960 se Wyndham odmlčel a věnoval se rodině. Manželství uzavřel až jako šedesátiletý.

John Wyndham věřil, že člověk se na světě ocitl pouhou náhodou a že záleží jen na něm, co ze své existence vytěží. V tomto duchu psal svá díla jako vědeckofantastické morality, které jsou srovnávány pro svoji angažovanost, humanismus a optimismus s dílem H.G.Wellse.

Romány:
Planet Plane - 1935
The Secret People - 1950, v roce 1935 vyšlo nejdříve jako povídka

Den Trifidů - 1951, strhující příběh o tom, jak neznámý déšť meteorů způsobí u většiny lidstva slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny trifidi, které náhle ukáží své zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi.

Kraken se probouzí - 1953, apokalyptická sci-fi, česky také Vetřelci z hlubin, apokalyptický zápas mimozemských monster, která se usadila v hlubinách oceánu, o nadvládu nad světem.

Kukly - 1955, příběh dětí - mutantů zárodků nové telepatické rasy, kteří jsou pro svou odlišnost nemilosrdně pronásledováni ve jménu "normálnosti" všech ostatních.

Midwichské kukačky -1957, opět příběh mutantů zaměřených k vyhlazení lidstva, podle tohoto románu byl natočen v roce 1960 sci-fi horror Vesnice prokletých,

Volání hvězd - 1959 , osud pěti generací rodiny Troonů zachycuje historie stavby orbitální stanice, kosmická dobrodružství, první výpravy na Měsíc, Mars a Venuši.
-
Trampoty s lišejníkem - 1960, popisuje objev léku proti stáří, který vzhledem ke své vzácnosti vyvolá paniku podobnou zlaté horečce.

Chocky - 1968, příběh o malém chlapci, který se telepaticky domlouvá s přítelkyni z neznámé planety. Jde o poslední Wyndhamův román.

Pavučina - 1979, posmrtně vydaný apokalyptický román

Povídky:
Světy na výměnu - 1931
Pýchavková hrozba - 1933
Neviditelná stvůra - 1933
Meterorit - 1941
Žizel - 1949
Rudé svinstvo - 1951
A zdi se zhroutily - 1951
Pawleyho poučné projížďky - 1951
Kolo - 1952
Síla přežít - 1952
Pitomá Marťanka - 1952
Podfuk - 1953

Povídky s českým překladem:
Vlak do pekla - 1976
Pozemšťané a mimozemšťané - 1981
Hledání budoucího času - 1985
Navštivte planetu Zemi -1987