Josef Brukner

scénárista, překladatel, básník, výtvarný kritik

Narození:
15. února 1932
Úmrtí:
14. ledna 2015
Upravit profil
Josef Brukner je autorem poezie pro děti, scenárista, překladatel a výtvarný kritik. Josef Brukner se narodil v rodině úředníka. Po maturitě vystudoval na filmové fakultě Akademie muzických umění dramaturgii a filmovou vědu. Po absolvování...

Životopis

Josef Brukner je autorem poezie pro děti, scenárista, překladatel a výtvarný kritik.

Josef Brukner se narodil v rodině úředníka. Po maturitě vystudoval na filmové fakultě Akademie muzických umění dramaturgii a filmovou vědu. Po absolvování nastoupil jako dramaturg zpravodajského a dokumentárního filmu, poté pracoval jako redaktor Státního nakladatelství dětské literatury, v letech 1960 – 71 byl redaktorem v nakladatelství Československý spisovatel v Klubu přátel poezie.

Po podepsání petice za osvobození politických vězňů, musel Josef Brukner z nakladatelství odejít. Tím mu nastaly velké problémy. V roce 1977 se stal sbormistrem a varhaníkem. Od roku 1992 je šéfredaktorem časopisu Mateřídouška.

Dílo Josefa Bruknera:
Tvorba Josefa Bruknera zahrnuje především poezii pro děti, filmové a televizní scénáře, byl autorem výborů a antalogií starších i nejmladších básníků. Působil i jako výtvarný kritik, vlastními texty nejraději doprovázel obrázky Josefa Lady, Ondřeje Sekory a Adolfa Zábranského. Proti patetické tvorbě v padesátých letech, jeho díla obsahovala střízlivost a humorný nadhled.

Poezie:
Malá abeceda – 1958, básnická sbírka nesoucí prvky „ poezie všedních dnů.“
Obrazárna – 1982

Pro děti:
Svět zvířat – 1961
Kolotoč – 1961
Proč, proč, proč? – 1963

Polštářová válka – 1966
Písnička pro sklíčka – 1967
Z Ladovy zahrádky – 1968, 1971, také prózy
Veselý rok – 1971
Říkadla – 1972
Kalamajka – 1973, rukopis

Bruknerův a Sekorův Ferda mravenec se stal neodmyslitelnou součástí naší dětské literatury.

Odborná práce:
Větší poetický slovník – 1967, spolu s J. Filipem. Slovník věcným poučením budí a kultivuje vztah k slovesnému umění.