Joseph Conrad

prozaik

Narození:
3. prosince 1857
Úmrtí:
3. srpna 1924
Joseph Conrad, vlastním jménem Józef Teodor Konrad Nalecz Korzeniowski, byl anglický prozaik polského původu. Joseph Conrad se narodil ve zchudlé polské šlechtické rodině. V dětství žil s rodinou ve vyhnanství, když jeho otec byl za...

Životopis

Joseph Conrad, vlastním jménem Józef Teodor Konrad Nalecz Korzeniowski, byl anglický prozaik polského původu.

Joseph Conrad se narodil ve zchudlé polské šlechtické rodině. V dětství žil s rodinou ve vyhnanství, když jeho otec byl za proticarskou činnost vyhoštěn na sever Ruska. Od dvanácti let, kdy osiřel, byl vychováván u příbuzných v Krakově. V sedmnácti letech uprchl do Marseille. Poté se po dvacet let plavil po všech světových oceánech a do všech světadílů, nejprve ve francouzských později v anglických službách. Zpočátku jako námořník, pak i kapitán.

Joseph Conrad získal britské státní občanství. Pro zhoršující se zdravotní stav se usadil v Anglii. Zde se začal věnovat své literární činnosti, svá díla psal anglicky.

Dílo Josepha Conrada:

Ve své tvorbě využil Joseph Conrad svých zkušeností z námořních plaveb a ze života v exotických zemích. Právoplatným účastníkem děje je i tropická příroda.

Próza:
tzv. malajská trilogie:
Almayerův blud - 1895, román je příběhem holandského obchodníka z malajské jihovýchodní Asie.
Vyhnanec z ostrovů - 1896
Únik - 1920

Z námořnického prostředí vycházejí novely:
Černoch z lodě Narcissus - 1897
Tajfun - 1902

Lord Jim - 1900, patří k nejvýznamnějším románům. Tragický příběh námořního důstojníka přesvědčeného o tom, že ztratil svou čest, když opustil poškozenou loď s poutníky do Mekky na palubě. Snaží se to napravit pomocí domorodcům v malajské vesnici. Autor zde používá střídání vypravěčských poloh, autorovy a kapitána Marlowa.

Srdce temnoty - 1902, umělecky cenná novela, opět s vypravěčem Marlowem. Příběh obchodníka se slonovinou Kurtze, který se stal v konžských pralesích polobohem černošského kmene a manipuluje s ním pomocí kanibalských rituálů.

Nostromo - 1904, román situovaný do smyšlené jihoamerické země v době hospodářských a společenských přeměn v druhé polovině 19. století.

Hranice stínu - 1917, novela z pozdější tvorby, vycházející ze vzpomínek na prožité mládí u námořnictva.

Zvláštní skupinu tvoří politické romány o působení teroristických anarchistických skupin v Evropě a Anglii:

Tajný agent - 1907
Očima západu - 1911