Juz Aleškovskij

zpěvák, skladatel, prozaik

Narození:
21. září 1929
Věk:
94 let
Upravit profil
Juz Aleškovskij je ruský prozaik a skladatel a zpěvák vlastních protestsongů. Juz Aleškovskij, vlastním jménem Josif Jefimovič, musel kvůli válce přerušit školní docházku. Sloužil u námořnictva, ale za provinění proti vojenské kázni byl...

Životopis

Juz Aleškovskij je ruský prozaik a skladatel a zpěvák vlastních protestsongů.

Juz Aleškovskij, vlastním jménem Josif Jefimovič, musel kvůli válce přerušit školní docházku. Sloužil u námořnictva, ale za provinění proti vojenské kázni byl odsouzen ke čtyřem rokům vězení. Po propuštění pracoval zpočátku jako řidič a stavební dělník.

Od roku 1955 již jako spisovatel vedl Juz Aleškovskij v Moskvě dvojí život. Psal knihy pro děti a scénáře pro film a televizi, neoficiálně byl zpěvákem vlastních písní, z nichž se stala nejznámější Tovarišč Stalin, Vy bolšoj učönyj (Soudruhu Staline, vy jste velký vědec). Roku 1979 se podílel několika lágrovými písněmi na samizdatovém sborníku Metropol. Téhož roku vycestoval do Vídně a poté přijal pozvání do USA, kde se usadil v Cromwellu. Díky Perestrojce, byly jeho protestsongy uveřejněny po roce 1988 i v SSSR.

Dílo Juza Aleškovskiho:

Ve svých satirických prózách nepřistoupil Juz Aleškovskij na žádnou úpravu, jež by mu umožnila vydání díla v SSSR. Ve svých prózách vkládá často své příběhy do úst vypravěčům, kteří pocházejí z nejnižších sociálních vrstev.Do satirického líčení sovětské reality mísí i fantastické prvky.

Nikolaj Nikolajevič – 1980, autor v díle poukazuje z úhlu mladého zloděje, který po propuštění pracuje v biologickém ústavu, na nesmyslnost Lysenkovy „pseudovědy“

Karusel – 1983, (Kolotoč), román napsaný ve Vídni. V románu dochází sovětský dělník k přesvědčení, že vzhledem k sovětskému antisemitismu, je pro židy jediným řešením vystěhování.

Kengur – 1974 – 75, (Klokan). Moderní šelmovský román, v němž starý zloděj vypráví své zážitky z monstrprocesu v době pozdní stalinské éry. Do děje je zapleten i Stalin.

Maskirovka – 1978, vydáno 1980 (Kamufláž). Autor zde ukazuje celou sovětskou realitu groteskně jako kamufláž.

Ruka – 1977 – 80, mnohovrstevnatý román, jehož hlavní hrdina se vypracuje až na Stalinova tělesného strážce, aby pomstil vraždu svých rodičů (jakožto kulaků).

Sinen´kij skromnyj platoček – 1982, (Prostý modrý šáteček). Monolog duševně nemocného válečného veterána, psaný formou dopisů (zařazeno do Brežněvovy éry).

Smertˇ v Moskve – 1985, povídky

Některé knihy Juza Aleškovského byly přeloženy do angličtiny a francouzštiny.