Karel Biňovec

herec, režisér, publicista

Narození:
23. října 1924
Úmrtí:
30. června 1991
Upravit profil
Karel Biňovec byl český publicista, herec i režisér. Karel Biňovec se narodil v rodině hostinského. Po absolvování klasického gymnázia byl totálně nasazen v Avii – Letňany. Po válce začal studovat filozofii a estetiku na UK v Praze. Studium...

Životopis

Karel Biňovec byl český publicista, herec i režisér.

Karel Biňovec se narodil v rodině hostinského. Po absolvování klasického gymnázia byl totálně nasazen v Avii – Letňany. Po válce začal studovat filozofii a estetiku na UK v Praze. Studium ale nedokončil, protože byl přijat na dramatickou konzervatoř v Brně. Později vystudoval JAMU.
Divadlo ho plně pohltilo, působil jako herec i režisér v různých divadlech.

V letech 1959 – 65 pracoval Karel Biňovec v Krajské odborové radě, v Domě kultury v Ostravě. Spolupracoval s Československým rozhlasem, ze kterého musel v roce 1970 z politických důvodů odejít. Místo našel v Knihovně města Ostravy, v bibliograficko – informačním a metodickém oddělení.

Po odchodu do důchodu psal Biňovec fejetony pro rozhlas a vysílání Svobodné Evropy. Po podepsání Charty 77 byl sledován StB. Po listopadu 1989 spoluzaložil Moravskoslezský den. Do něho každý den přispíval sloupkem „Mluvím za tebe“. Vyjadřoval se v nich k současnému politickému dění a celkově k životu lidí i zvířat. Stal se poslancem ČNR, byl členem redakční rady časopisu Alternativa a zakládajícím členem HOSTu.

Dílo Karla Biňovce:

Karel Biňovec napsal řadu metodických textů k literárním besedám, medailony německých, ruských a polských autorů.

Napsal rovněž mj. texty:
Povídejme si o detektivkách
Matematik hrůzy
(o E. A. Poeovi)
Zápas o divadlo
Arbesovo romaneto
Český historický román
Vědcovo velké dobrodružství
(o F. Běhounkovi)

Všechna tato díla byla vydána pouze pod hlavičkou Knihovny města Ostravy.

Slovo do pranice - 1991