Karel Teige

kritik a teoretik umění, publicista a překladatel

Narození:
13. prosince 1900
Úmrtí:
1. října 1951
Upravit profil
Karel Teige byl český kritik a teoretik umění, publicista a překladatel. Teige byl mnohostrannou, levicově orientovanou, osobností: podílel se na založení poetismu, zasáhl do architektury, výtvarnictví, filmu i literatury. Byl propagátorem...

Životopis

Karel Teige byl český kritik a teoretik umění, publicista a překladatel. Teige byl mnohostrannou, levicově orientovanou, osobností: podílel se na založení poetismu, zasáhl do architektury, výtvarnictví, filmu i literatury. Byl propagátorem avantgardních směrů zejména v architektuře. Jako organizátor a teoretik ovlivnil poetismus a surrealismus.

Po maturitě (1919), začal studovat filosofii, brzy se však věnoval plně literatuře, v r. 1920 se stal vůdčí osobností Devětsilu, kde svoji činnost zahájil jako propagátor proletářského umění. Brzy se situace v Devětsilu změnila a Teige se podílel na vzniku poetismu, pro který psal v Devětsilu manifesty.

V letech 1927–1930 redigoval ReD (Revue Devětsilu). V letech 1929–1930 přednášel na vysoké škole Bauhausu v Dessau. Roku 1934 se stal členem Skupiny surrealistů v ČSR, ve které působil jako její teoretický mluvčí.

Po druhé světové válce udělal doktorát, který mu z politických důvodů nebyl udělen. Jelikož se nepřizpůsobil socialistickému režimu, byl po r. 1948 zakazován, podílel se na vydávání samizdatového sborníku Znamení zvěrokruhu.

Zajímavostí je, že po jeho smrti spáchaly sebevraždu jemu nejbližší ženy: Jožka Nevařilová a Eva Ebertová. Teige napsal několi estetických programů, kde odmítl výchovné poslání umění. Dalším směrem, který ho zaujal, byl konstruktivismus. Nepovažoval jej za směr vhodný do jiného oboru, než je architektura.

Dílo Karla Teigeho
Studie
- Stavba a báseň
- Svět, který se směje
- Svět, který voní
- Jarmark umění
- Surrealismus proti proudu – (1938) v tomto díle vystoupil proti českým stalinistům.

Vědecké práce
- Soudobá mezinárodní architektura
- Moderní architektura v Československu
- Moderní fotografie v Československu
- Vývojové proměny v umění
- Vývoj sovětské architektury
- Sociologie architektury
- Jan Zrzavý