Ken Kesey

spisovatel

Narození:
17. září 1935
Úmrtí:
10. listopadu 2001
Ken Kesey byl americký spisovatel. Bývá řazen do postmoderní literatury, je někdy považován za styčný bod beatníky a hnutím hippies. K. Kesey vystudoval divadelní umění na oregonské universitě v Eugene. Na Stafordově universitě (Kalifornie)...

Životopis

Ken Kesey byl americký spisovatel. Bývá řazen do postmoderní literatury, je někdy považován za styčný bod beatníky a hnutím hippies.

K. Kesey vystudoval divadelní umění na oregonské universitě v Eugene. Na Stafordově universitě (Kalifornie) absolvoval kurz tvůrčího psaní (1958 - 1959). V době studií se stal dobrovolníkem ve výkumu Veterans Hospital v Menlo Parku, který zkoumal účinky halucinogenů (včetně LSD). Role pokusného králíka v tomto výkumu ho později inspirovala k napsání jeho prvního románu Vyhoďme ho z kola ven, který vyšel v roce 1962 a dosáhl velkého úspěchu a byl zpracován do podoby divadelní hry.

Po vydání svého druhého románu Tak mě někdy napadá v roce 1964 si koupil Kesey školní autobus, pojmenoval ho Further a vydal se v doprovodu Neala Cassadyho a skupiny přátel, kteří si říkali The Merry Pranksters (veselí šprýmaři) na výlet přes USA na New Yorkskou Světovou výstavu. V New Yorku se tehdy seznámil s Allenem Ginsbergem a Jackem Kerouackem. Tento výlet následně popsal další jeho účastník Tome Wolfe ve své knize The Electric Kool-Aid Acid Test. V roce 1971 byl jeho román Tak mě někdy napadá zfilmován a dostal dvě nominace na Oscara. V roce 1975 natočil Miloš Forman podle divadelní adaptace Keseyho knihy Vyhoďme ho z kola ven úspěšný film Přelet nad kukaččím hnízdem, který získal 8 Oscarů. Sám Kesey prý film nikdy neviděl, kvůli sporům o ocenění jeho autorských práv. Také se mu nelíbilo, že ve filmu nebyl jako vypraveč indián Bromden, tak jak je tomu v knize.

Zemřel 10. listopadu 2001 po operaci, při níž mu byl z jater odstraněn rakovinný nádor.

Dílo Kena Keseye
Ve svých dílech se zabývá problémem odcizení, které nastává díky anonymitě moderní společnosti. Často se zabývá problémy jedince, který se vinou společnosti dostane do jemu nepřátelského prostředí, autor se staví do role protestujícího proti této situaci. Po napsání prvních dvou knih se na 20 let odmlčel.
Některá jeho díla, především různé kratší eseje a úvahy byly napsány pod vlivem omamných látek.

- Vyhoďme ho z kola ven, Odeon 1979 (One Flew Over the Cuckoo's Nest, 1962)
- Tak mě někdy napadá, Argo 1999 (Sometimes a Great Notion, 1964)
- Skříňka s démonem, Argo, 1996 (Demon Box, 1986)
- Námořníkova píseň, Argo, 2003 (Sailor Song, 1992)
- Kesey's Garage Sale, 1973
- Caverns, 1990
- Last Go Round (s Ken Babbsem), 1994

Mimo těchto děl napsal celou řadu krátkých esejů, úvah, několik divadelních her a scénářů.