Ladislav Pecháček

scénárista, prozaik

Narození:
6. září 1940
Věk:
84 let
Upravit profil
Ladislav Pecháček je autor próz ze studentského života, scenárista. Ladislav Pecháček se narodil v Litomyšli, jeho rodiče pracovali na poště. Po maturitě na JSŠ v Litoměřicích studoval medicínu na lékařské fakultě v Hradci Králové. Titul...

Životopis

Ladislav Pecháček je autor próz ze studentského života, scenárista.

Ladislav Pecháček se narodil v Litomyšli, jeho rodiče pracovali na poště. Po maturitě na JSŠ v Litoměřicích studoval medicínu na lékařské fakultě v Hradci Králové. Titul MUDr. získal v roce 1964. Po studiích pracoval jako lékař ve vojenské nemocnici v Plzni, později jako posádkový lékař. Po propuštění z armády působil od roku 1971 na několika místech jako obvodní lékař.

V 90. létech působil Ladislav Pecháček na Okresním úřadu v Chrudimi, kde byl vedoucím referátu zdravotnictví a zástupcem přednosty úřadu. Publikoval řadu povídek v různých časopisech.

Dílo Ladislava Pecháčka:

Próza:
Pecháčkovy prózy vystihují v ironickém i humorném duchu každodenní situace.

Amatéři - 1980, román, kterým autor debutova v nakladatelství Kruh má zřejmě četné autobiografické prvky. Je to humoristický příběh o gymnasistech, jejich prvních láskách, starostech s maturitou i přijetím na vysokou školu. Román je napsán svěže a s přirozenou vtipností. Stal se předlohou pro film Jak svět přichází o básníky. Pecháček byl i autorem námětů a spoluautorem scénářů dalších filmů tohoto cyklu.

Červená rozeta - 1982, novela
Sladkokyselé povídky - 1982

Dobří holubi se vracejí - 1985, román, v němž na motivech protialkoholní léčby je nastolena otázka vnitřních hodnot člověka i jejich vlivu na vnější projevy a chování. Je pohledem na jedince, který nezvládá život tak, jak by si okolí představovalo. Přesto zůstává svébytnou osobností. Román se stal předlohou pro televizní zpracování.

Vážení přátelé, ano - 1988, v tomto románu autor ich formou v podání pracovníka Fortuny zesměšňuje každodenní neduhy reálného socialismu, ale i ty, kteří je trpně přijímají. Román byl rovněž zfilmován.

Konec básníků v Čechách - 1993
Jak básníci neztrácejí naději - 2004 , obě prózy se vracejí k novým zážitkům jeho hrdinů z Amatérů.

Třikrát jak - 1991
Osvobozené kino Mír - 2002
Filmové povídky Ladislava Pecháčka - 1991, souhrn autorových filmových předloh

Režisérem všech filmů tzv. "básnického cyklu" byl Dušan Klein:
Jak svět přichází o básníky
Jak básníci přicházejí o iluze
Jak básníkům chutná život
Konec básníků v Čechách
Jak básníci neztrácejí naději


V roce 2004 vyšly pod stejnými tituly i všechny autorovy novely, podle nichž filmy vznikly.