Lawrence Durrell

herec

Narození:
27. února 1912
Úmrtí:
7. listopadu 1990
Lawrence Durrell byl anglický romanopisec a básník. Lawrence Durrell se narodil v Indii, kde prvních dvanáct let svého života viděl ze svého okna podhůří Himalájí. To utvářelo jeho pozdější vztah ke krajině. V Anglii ze svého syna otec...

Životopis

Lawrence Durrell byl anglický romanopisec a básník.

Lawrence Durrell se narodil v Indii, kde prvních dvanáct let svého života viděl ze svého okna podhůří Himalájí. To utvářelo jeho pozdější vztah ke krajině.

V Anglii ze svého syna otec zamýšlel vychovat úspěšného člena vládnoucí vrstvy. To se mu však nepodařilo. Durrell se stal jazzovým pianistou a posléze se s matkou, dvěma bratry a sestrou odstěhoval na řecký ostrov Korfu. Tím začalo jeho celoživotní putování po Středomoří, které značně poznamenalo jeho prozaická i básnická díla.

V letech 1941 - 44 působil Lawrence Durrell na britském velvyslanectví v Káhiře. Poslední rok 2. světové války pracoval jako tiskový atašé v Alexandrii. Znovu se vrátil do Řecka a pak cestoval do Argentiny, Bělehradu a na Kypr. Nakonec se v roce 1956 natrvalo usadil ve francouzské Provenci poblíž Avignonu.

Dílo Lawrence Durrella:

V díle Lawrence Durrella se mísí mytologie se symbolismem. Jeho mysticismus vyrůstá především z různých kacířských a sektářských filozofií a kosmologií a z alchymie.

Romány:

Černá kniha - 1983, román je psán formou deníku Herberta Gregoryho a tento deník je objeven a komentován vypravěčem Lawrencem Luciferem.

Alexandrijský kvartet - 1957-60, románová tetralogie, kterou Durrell začal psát již za svého pobytu v Alexandrii za 2. světové války. Alexandrijský kvartet je sebereflexivním dílem, které v sobě obsahuje ucelenou estetiku románu. Ten nepostupuje lineárně chronologicky, ale cyklicky. Obraz Alexandrie a jejích obyvatel autor láme a tříští do různých odrazových ploch "heraldického světa". Termínem heraldický svět myslí Durrell obrazové vidění.

- Justina - 1. román, jeho název je podle románu markýze de Sade Justine. Justina nemá daleko k
bohyni.
- Balthazar - 2. román, prorok
- Mountolive - 3. román nazvaný podle hlavní postavy
- Clea - 4. román posouvá příběh v čase

Celková kompozice tetralogie je navíc komplikována tím, že zatímco první, druhý a čtvrtý díl vypráví spisovatel Derloy, který je účastníkem děje, třetí díl je vyprávěn ve třetí osobě a nejvíc se blíží objektivnímu vyprávění.

Avignonský kvintet - pětidílný románový cyklus, ve kterém nalezneme podmanivé evokace krajiny Provence, kouzelnické triky s vypravěčskou technikou. Spisovatel Blanford píše knihu o spisovateli Sutteliffovi, který píše rovněž knihu.

- Monsieur aneb Kníže temnot - 1974
- Livia aneb Pohřbeni za živa - 1978
- Konstance aneb Osamělé praktiky - 1982
- Sebastian aneb Převládající vášně - 1983
- Quinx aneb Příběh Rozparovače - 1985

Temný labyrint - 1958

Dyptich:
- Tunc - 1968
- Nanquam - 1970

Sbírky básní:
Soukromá země - 1943
Město, roviny a lidé - 1946
Strom zahálky - 1955
Sebrané básně - 1960

Cestopisy:
Prosperova cela - 1945
Hořké citrony - 1957