Lilian Faschingerová

překladatelka, prozaička

Narození:
29. dubna 1950
Věk:
74 let
Upravit profil
Lilian Faschingerová, rodným jménem Mittererová Lilian, je rakouská spisovatelka a překladatelka, oceněná Rakouskou státní cenou. Lilian Faschingerová se narodila v Korutanech, ve Štýrském Hradci vystudovala anglistiku a od roku 1992 je...

Životopis

Lilian Faschingerová, rodným jménem Mittererová Lilian, je rakouská spisovatelka a překladatelka, oceněná Rakouskou státní cenou.

Lilian Faschingerová se narodila v Korutanech, ve Štýrském Hradci vystudovala anglistiku a od roku 1992 je spisovatelkou z povolání. Žila rovněž v Paříži, ale s novým miléniem se vrátila zpět do rodného Rakouska. Řadu let přednášela anglickou literaturu na universitě v Gratzu.

V současné době se Lilian Fascgingerová účastní autorského čtení, seminářů a přednášek o ženách v literatuře po celé Evropě. V roce 1998 byla hvězdou pražského festivalu spisovatelů.

Dílo Liliany Faschingerové:

Liliana Faschingerová je autorkou čtyř románů a několika povídkových knih. Všechna díla se zabývají ženskými právy a feminismem. Přesto zůstávají literární a udržují si nadhled.

Próza
Nová Šeherezáda – 1985, první román, za nějž získala autorka Cenu Ingeborg Bachmannové. Je to autentický příběh arabské imigrantky, který ukazuje jak se rakouská společnost zachovala k ženě, jež měla jen dvě nevýhody – byla žena a k tomu cizinka. V knize se také objevuje fiktivní bratr Johna Lennona, Tom Waits a Clint Eastwood. Stejně důležitý je i katolický kostel.

Veselohra – 1989, román je temným příběhem rozvedené ženy.

Hříšná Magdalena – 1995, česky 2000. Román je zvláštní variací na pohádku o Modrovousovi. Je obžalobou všech mužských slabostí, na které ženy doplácejí. Po sedmi citových katastrofách a sedmi vražd jejich původců, unáší Magdalena na motocyklu kněze, kterého přinutí ji vyzpovídat a nakonec jí dát i rozhřešení. Tento román byl přeložen do sedmnácti jazyků.

Vídeňská vášeň – román
Žena se třemi letadly – 1993, sbírka povídek
Athena

Faschingerová pracuje i jako překladatelka.