Luca Pacioli

matematik, františkánský mnich

Upravit profil
Luca Pacioli, otec účetnictví, renesanční velikán, byl francouzský matematik a františkánský mnich. Luca Pacioli byl úplně prvním profesorem matematiky na univerzitě v Perugii. V roce 1497 dostává Pacioli nabídku milánského vévody Lodovica...

Životopis

Luca Pacioli, otec účetnictví, renesanční velikán, byl francouzský matematik a františkánský mnich.

Luca Pacioli byl úplně prvním profesorem matematiky na univerzitě v Perugii. V roce 1497 dostává Pacioli nabídku milánského vévody Lodovica Sforzy, aby vyučoval na jeho dvoře. Jeho žákem byl i Leonardo da Vinci. Oba muži sedm let spolupracovali na různých dílech.

V roce 1499 museli Pacioli i da Vinci opustit Milán, který byl dobyt francouzským králem Lidvíkem XII. Oba muži se ukryli v Mantově, v sídle markýzy Isabelly d´Este, vášnivé hráčky šachů. Zde se Pacioli s touto hrou seznámil a vytvořil pak několik partií.

Dílo Luca Pacioli:

Summa de arithmetica, geometria, proporioni et proportionalita - 1494, největší autorovo dílo, které vynalézá podvojné účetnictví

De ludo schacorum - O hře v šach, spis, který znázorňuje rozehrané šachové partie. Spis byl napsán krátce poté, co byl nový styl šachů uveden, přesto jsou šachové partie velmi těžké. Z toho je vidět, že Pacioli musel být génius. O většinu ilustrací se postaral Leonardo da Vinci. Tento spis bývá nazýván Svatým grálem šachu. Kniha byla objevena v roce 2006 v knihovně paláce aristokratické rodiny Coroniniů v itallské Gorici.