Upravit profil
Madla Vaculíková, vlastním jménem Marie Vaculíková, manželka spisovatele Ludvíka Vaculíka, je spisovatelkou. Jméno Madly Vaculíkové není veřejnosti zcela neznámé. Naopak - čtenáři děl Ludvíka Vaculíka mají možná dojem, že ji už dávno důvěrně...

Životopis

Madla Vaculíková, vlastním jménem Marie Vaculíková, manželka spisovatele Ludvíka Vaculíka, je spisovatelkou.

Jméno Madly Vaculíkové není veřejnosti zcela neznámé. Naopak - čtenáři děl Ludvíka Vaculíka mají možná dojem, že ji už dávno důvěrně znají z jeho knih. Pro mnohé je tak Madla Vaculíková dodnes literární postavou.

Vztah Madly Vaculíkové k manželovi, spisovateli Ludvíku Vaculíkovi, je ve všech oblastech skálopevný, jen v jediné ne - v jeho sexualitě. Časté nevěry jsou neodmyslitelnou součástí jeho života, které vedou k inspirace k literárním dílům. To, co jiní umělci často zastírají, Vaculík otevřeně doznává, i když ví, jak tím svou ženu zraňuje. Ani StB se však nezdařilo jejich vztah rozbít. Madla Vaculíková však přiznává, že na pokraji svých krizí uvažovala i o sebevraždě. Nakonec se se vším rozumně vyrovnala. Oba manželé mají společnou čestnost spojenou s tolerancí, vzájemné pochopení, nenarušenou schopnost charakterově si vážit jeden druhého.

Madla Vaculíková vstoupila do litearutry teprve nedávno. Čtenáře zaujala hned napoprvé svými názory a svým moudrým pohledem na současné společenské a kulturní dění.

Dílo Magdy Vaculíkové:

Magda Vaculíková svými upřímnými odpověďmi potvrzuje, že je osobností vskutku mimořádnou - vnitřně silnou, světonázorově neuhýbavou, i v nejtěžších situacích spolehlivou, vědomou si odpovědnosti k svým nejbližším i celému širokému okruhu přátel.

Osobní vzpomínky Madly Vaculíkové, autorky dvou knih dopisů výtvarníkovi Jiřímu Kolářovi, nám dávají nahlédnout do soukromí této ženy bystrého úsudku, která s nevšední moudrostí a vyrovnaným nadhledem řeší peripetie života po boku spisovatele a disidenta Ludvíka Vaculíka. Poutavé vyprávění o mládí, rodině a zajímavých lidech je protkáno názory na tehdejší společenské a kulturní dění a zasazeno do koloritu doby. Dopisy Madly Vaculíkové byly psané v období od února 1991 do března 1993 Jiřímu Kolářovi do Paříže. Kniha je doplněna některými z koláží, kterými J. Kolář v týdenních intervalech odpovídal na dopisy.

Drahý pane Kolář - 1994, první kniha,
Drahý pane Kolář - 1999, druhá kniha

Já jsem oves - 2002, kniha rozhovorů s Pavlem Kosatíkem o vztahu se svým manželem. Kniha by mohla odpovědět na otázky, jaká vlastně Madla Vaculíková je, jak dnes vidí svůj život strávený po boku významného českého spisovatele a disidenta.