Majgull Axelssonová je švédská novinářka a spisovatelka. Majgull Axelssonová je původním povoláním novinářka. V době, kdy Švédsko začalo objevovat země třetího světa a jejich chudobu, začala působit i jako reportérka. Psala reportáže,...

Životopis

Majgull Axelssonová je švédská novinářka a spisovatelka.

Majgull Axelssonová je původním povoláním novinářka. V době, kdy Švédsko začalo objevovat země třetího světa a jejich chudobu, začala působit i jako reportérka. Psala reportáže, postupně směřovala k beletrii.

Dílo Majgull Axelssonové:

Majgull Axelssonová se v celé své tvorbě věnuje utlačovaným, proto nepřekvapuje, že jejími hrdinkami jsou převážně ženy. Logem jejího díla je angažovanost, empatie a solidarita.

Knihy reportáží:
Naši malí bratři - 1986, o těžce pracujících dětech
Zabíjejí nás - 1991, popisuje život bezprizorných dětí v ulicích jihoamerických měst

Postupně autorka přešla ke psaní beletrie, což jí umožnilo soustředit se více na city a duši obětí.

Rosario je mrtvá - 1989, kniha o dětské prostituci na Filipínách, vznikla na skutečném příběhu trýznivého umírání jedenáctileté Rosario Baluyotové, kterou si zaplatil a zneužil evropský turista.

Dubnová čarodějka - 1997, česky 2002. V této knize ukazuje autorka, že literatura pro ni není jen zbraní, ale jde i o hru a fantazii. Jde o příběh čtyř nevlastních sester, ve kterém se odráží poválečný švédský sociální stát i s jeho temnými stránkami. Ten příběh vymýšlí jedna z nich poháněná touhou pomstít se za svůj "ukradený život". Je to jasnovidná a vševědoucí Desirée, která je upoutaná na lůžko, neschopná pohybu ani řeči. V jejím těle fungují jen mozek a city. Axelssonová tu používá postmoderní prostředky a převtělování vysvětluje pomocí zákonů kvantové fyziky.

Majgull Axelssonová říká: "Člověk, může být katem i obětí, která se dřív nebo později dostane před skoro nelidský úkol: Jsem schopen odpustit?"

Ta, kterou jsem se nestala - 2004, česky 2006. V daném románu je takovému rozhodnutí vystavena žena dvou jmen a dvojí identity, Mary Marie. Její manžel Sverker, podvodník a sukničkář, si koupí nezletilou prostitutku. Její pasák ho vyhodí z okna a Sverker ochrne. V této chvíli vzniká dilema: Bude ho Mary opatrovat do konce života, nebo ho Marie odpojí od přístrojů a stane se vražedkyní?

Majgull Axelssenová patří mezi nejlepší spisovatele současnosti, v roce 2006 navštívila i Prahu.