Marcella Marboe

spisovatelka

Narození:
12. února 1946
Věk:
78 let
Upravit profil
Marcella Marboe - Hrabincová se narodila 12. 2. 1946 v Řečanech nad Labem jako třetí dítě venkovských učitelů Jana a Libuše Marboeových. Dětství prožila v Kladrubech n.L., kde získala hluboký vztah k přírodě a koním. Z tohoto prostředí čerpají...

Životopis

Marcella Marboe - Hrabincová se narodila 12. 2. 1946 v Řečanech nad Labem jako třetí dítě venkovských učitelů Jana a Libuše Marboeových. Dětství prožila v Kladrubech n.L., kde získala hluboký vztah k přírodě a koním. Z tohoto prostředí čerpají především její knihy pro děti a mládež.

Po maturitě na Gymnáziu v Přelouči (1964) vystudovala na Karlově Univerzitě v Praze Fakultu tělesné výchovy a sportu, obor tělesná výchova – český jazyk. V mládí se věnovala výkonnostnímu sportu (atletice, jízdě na koni a lyžování), modelingu a cestování. Učila na školách různého stupně i zaměření – od střední ekonomické, přes průmyslovku, odborné učiliště a konzervatoř, až po univerzitu, kde působila jako vedoucí katedry tělesné výchovy a sportu. Krátce pracovala v Radě české televize. V současnosti se vrátila ke svobodnému povolání spisovatele.

Je vdaná (manžel doc. PhDr. Jiří Hrabinec, CSc., pedagog UK PedF Praha) a má dvě děti (Helga , Jiří ).
Jako vedoucí katedry tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Pardubice konstituovala předmět Wellness – umění žít, zaměřený nejen na výchovu harmonického, duševně i fyzicky vyspělého člověka, ale i na vedení mladých lidí k hledání vlastní identity, obecně platných morálních hodnot a dobra. Angažuje se také v ekologickém hnutí, stejně jako v hájení práv dětí (spoluzakladatelka nadace Vraťme dětem dětství), žen a zvířat. Své názory uplatňuje v tisku a v přednáškách pro veřejnost. Spolupracuje s Českým rozhlasem i Českou televizí.

Získala řadu ocenění v literárních autorských soutěžích (1.cena I. Olbrachta v Semilech, 1.cena Smila Flašky v Pardubicích, 2.cena Petra Jilemnického v Letohradě, 1. Cena K. Biebla v Lounech a řadu dalších). První povídky publikovala ve sborníku Začátek nakladatelství Kruh, které vydalo rovněž některé její další knihy pro dospělé čtenáře (román Stříbrná planeta, sbírku novel Nevěsty a milenky). V roce 1989 vyšel v nakladatelství Albatros její první román pro mládež - Madlenka a kůň Zlatohřívák, který byl oceněn jako kniha roku tohoto nakladatelství a zároveň dostal Cenu dětského čtenáře. V té době také napsala (společně s K.Šimkovou) TV seriál Živá voda a s J. Hrabincem inscenaci Prvovýstup. Následoval dětský román Ali a sedm Loupežníků, publicisticky laděný román Bitva na Kavčí hoře, čerpající námět z bouřlivých událostí v ČT na sklonku tisíciletí, novely Glik a Múza /knihy pro mládež/ a „family“ román Zrzoun z Javorníčku (fantazijní příběh ze života koček a lidí). Všechny knihy pro děti i mládež se dočkaly reedicí, ukázky z její tvorby byly zařazeny do čítanky pro základní školu, řada humorně laděných povídek a fejetonů vyšla časopisecky.
Marboe je členkou PEN klubu, členkou výboru ústřední Obce spisovatelů v Praze a členkou IBBY. Rovněž pracuje jako předsedkyně Sdružení autorů literatury pro děti a mládež. Politicky nikdy nebyla a není organizována, protože se domnívá, že k prosazování vlastních názorů a myšlenek je nezbytná nezávislost.

Informace o spisovatelce byla zařazena do Slovníku české literatury 70-81 (ČS 85), do encyklopedie Kdo je kdo v Československu (91-92), Kdo je kdo – osobnosti české současnosti (2002), Kdo je kdo v České republice 2005, Kdo je kdo v Obci spisovatelů (96), Trhací encyklopedie 96, Literární Pardubicko 20.století, Slovník spisovatelů Pardubicka 2004 aj. Také o ní byly zpracovány dvě samostatné diplomové práce (N.Honová, L. Forstlová).
V regionu pracuje jako předsedkyně Východočeského střediska Obce spisovatelů.

Charakteristika tvorby Marcelly Marboe
MM vychází z předpokladu, že období dětství je pro poznávání skutečných životních hodnot nejpodstatnější, a proto nepíše pouze pro dospělé, ale část své tvorby věnuje i dětem a mládeži. Nezaměřuje se ovšem přesně na určitou skupinu, či věkový stupeň čtenářů. Jak se vyjádřila kritika, „píše knihy univerzální, schopné zaujmout každého, bez ohledu na věk a rod. Píše totiž knihy o velkých pro malé a o malých pro velké. Nepodceňuje děti – a nepřeceňuje dospělé.“

Marboe si vybírá témata, která dobře zná a jdou jí ze srdce (příroda, zvířata, děti, staří lidé, ženy atd.) Drsně humorné příběhy, překvapivě poeticky laděné, se odvíjejí z reality obyčejného života, jsou plné barevného vidění světa, lidí a zvířat, plné napětí a originálních pohledů. Pohádka, sen a fantazie se zcela přirozeně propojují s realitou a vytvářejí působivou atmosféru nové skutečnosti, v níž je možné naprosto všecko.
Třebaže její knihy řeší závažné společenské problémy a vypovídají o složitých životních situacích, o odpovědnosti člověka za svět, o jeho závazcích k životu, lidem, zvířatům i rostlinám, přesto nejsou fádně mentorské, ale plné svěžího humoru, ironie a nadsázky. Až na výjimky bývají příběhy zasazeny do venkovského prostředí. Hlavní protagonisté, ať už jsou jimi dospělí, děti, či personifikovaná zvířata nebo rostliny, mají jeden společný rys: hledání. Hledání vlastní identické cesty, hledání pravdy, poctivosti a opravdovosti, hledání rovnováhy, která je podstatou štěstí. V poutavě psaných příbězích jde nejen o snahu vést čtenáře prostřednictvím osudů postav k nalézání vnitřní harmonie – tj. člověka se sebou samým, ale zejména o snahu vést čtenáře k pochopení a uchopení harmonie vnější – tj. člověka s lidmi, se společností, zvířaty a přírodou. K tomu samozřejmě přistupuje i hledání hodnot morálních a etických.

Díla Marcelly Marboe kritizují společnost, která funguje díky povrchním vztahům, založeným pouze na vzájemné prospěšnosti, její snobský a utilitaristický přístup k životu. Odhalují překroucené chápání morálky, stejně jako mezilidských, ale i mezidruhových vztahů / člověk versus zvíře/. Autorka ukazuje, že zázrak, který dělá člověka člověkem, je lidské nitro – duše. Jenže právě pro ni je stále méně místa v obchodnické frašce, kterou pyšně nazýváme vyspělou moderní společností. Ta sice perfektně zajišťuje, aby člověk existoval, aby jeho tělesná schránka fungovala, ale jakou kvalitu ono fungování bude mít, je vedlejší.

Knihy MM přinášejí podněty k názorovým střetům a silně ovlivňují duševní potenciál, životní styl a názorové zrání čtenářů i jejich pozitivní vztah k životu ve smyslu aktivního, humánního přístupu. Formují společenské povědomí lásky, sounáležitosti a tolerance, nejen ve vztazích mezilidských (etnických, náboženských), ale i mezidruhových.

Přestože jsou knihy MM čtivé a dynamické, psané osobitým, bohatým, kultivovaným jazykem, jsou obsahově výlučné, někdy až drsné, nenadbíhají většinové poptávce.