Mark Twain

spisovatel, žurnalista

Hodnocení na Kinobox.cz: 65%
Narození:
30. listopadu 1835
Úmrtí:
21. dubna 1910
Mark Twain, vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens, byl americký povídkář a romanopisec, humorista. Mark Twain se narodil jako Samuel Clemens v rodině Johna a Jane Clemensových. Byl třetí z jejich dětí, které přežily. Jeho rodina ještě...

Životopis

Mark Twain, vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens, byl americký povídkář a romanopisec, humorista.

Mark Twain se narodil jako Samuel Clemens v rodině Johna a Jane Clemensových. Byl třetí z jejich dětí, které přežily. Jeho rodina ještě vlastnila otroka a otrokyni.

Když byly Twainovi čtyři roky, přesídlila se rodina do města Hannibal na řece Mississippi ve státě Missouri. Velká řeka a přírodní rozmanitost učinily obrovský dojem na Marka Twaina. Jeho otec tu však advokátskou praxí mnoho nevydělal a v roce 1847 zemřel. Z vážných finančních důvodů byla otrokyně prodána a Mark Twain musel ve svých 13 letech do práce jako sazečský učeň v místním časopisu. Zde pracoval i jeho bratr Orion.

Pro nestudovaného člověka vedla tehdy cesta k literatuře přes žurnalistiku. Cesta k novinám šla zase přes sazečství, když majitel byl vydavatelem a zároveň tiskařem. Po praxi na Východě a Středozápadě zanechal Mark Twain náhle práce v novinách a ve svých dvaadvaceti letech se vyučil lodivodem parníku na Mississippi. Velmi si své povolání zamiloval, ale po vypuknutí občanské války v roce 1861 byla plavba na řece zastavena.

Z lodnických let si Twain odnesl své pozdější spisovatelské jméno - Mark Twain, což podle jedné z verzí o původu pseudonymu znamená volání měřičovo hlásajícího dva sáhy hloubky.

Twain vstoupil do jižní armády, z níž po dvou týdnech neslavně rezignoval. Zanedlouho odjel na Divoký západ. Jeho bratr Orion se stal zastupujícím guvernérem v Nevadě a Marka si vzal za svého sekretáře. Pro toho byl Divoký západ plný vzrušujících zážitků od hledání zlata po setkávání s dobrodruhy a Indiány.
V příspěvcích do nevadských časopisů se Twain osvědčil humornými zprávami a povídkami.

Přechod z Nevady do San Franciska v roce 1864 rozšiřuje Twainovo působení. Píše nejprve do západních novin, pak do velkých deníků v New Yorku a jinde na východě. Postupně se propracoval z okruhu humoristických žurnalistů mezi hodnotné a oceňované autory.

Twain se přestěhoval ze Západu do Hartfordu ve státě Connecticut, kde se oženil se ženou z lepších vrstev. Ani v elegantním prostředí neztrácí Twain svou spontánnost.

Dílo Marka Twaina:


Proslulý skákavý žabák z okresu Calaveras - 1865, humoreska, která měla velký ohlas. V roce 1867 dává jméno první knižní sbírce povídek.

Našinci na cestách - 1869, cestopisné kapitoly vycházely nejdříve v časopisech a pak byly sebrány v knihu
Jak jsem se protloukal - 1872, cestopis, vzpomínky na vlastní zážitky z Divokého západu a Kalifornie

Pozlacený věk - 1873, román, satira na politickou korupci ve Washingtonu, napsáno společně s Ch. D. Warnerem

Staré časy na Mississippi - 1875, črty, ve kterých znovu ožily vzpomínky na autorovo mládí
Život na Mississippi - 1883, doplnění a rozpracování díla Staré časy na Mississippi

Dvě vyprávění o dětech:
Dobrodružství Toma Sawyera - 1876
Dobrodružství Hackleberryho Finna - 1884, k romantiku Sawyerovi a vykutálenému Finnovi se druží otrok Jim a jejich očima sleduje čtenář pro chlapce přitažlivou řeku a venkovskou společnost usedlíků i nebezpečných vyvrhelů

Princ a chuďas - 1882, historický románek ze 16. století, tudorovský princ, pozdější král Edward VI. si v žertu vymění šaty s chudým chlapcem, velice mu podobným. Musí však pak nedobrovolně snášet jeho krutý osud, zatím co chudák je povýšen na krále

Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše - 1889, parodie středověku ve fantastické utopii
Miliónová bankovka a další příběhy - 1893

Americký nápadník - 1892
Cesty Toma Sawyera - 1894
Panna Orleánská - 1896, česky také Panna ve zbroji
Tom Sawyer detektivem - 1896
Humoresky - 1895

V posledních letech Twainova života jeho sláva rostla, ale satira a humor hořkly. Příčinou byly jeho osobní neúspěchy a pohromy, úpadek firmy, smrt ženy a obou dcer. Pranýřoval vývoj k rozpínavému imperialismu, ztrácel optimismus.

Muž, který zkorumpoval Hadleyburg - 1900, příběh o chamtivosti údajně bezúhonného městečka

Návštěva kapitána Stornfielda v nebi - 1909, autor zesměšňuje sentimentální náboženské představy o posmrtném životě

Záhadný cizinec - 1916, vydáno posmrtně