Martina Drijverová

prozaička, autorka rozhlasových a televizních her

Narození:
10. července 1951
Věk:
73 let
Martina Drijverová je spisovatelka knih pro děti, autorka televizních pořadů, rozhlasových her seriálů, audiokazet a divadelních her. Martina Drijverová vyrůstala díky otci, nizozemskému inženýrovi, ve dvojjazyčném prostředí. Po maturitě v...

Životopis

Martina Drijverová je spisovatelka knih pro děti, autorka televizních pořadů, rozhlasových her seriálů, audiokazet a divadelních her.

Martina Drijverová vyrůstala díky otci, nizozemskému inženýrovi, ve dvojjazyčném prostředí. Po maturitě v roce 1969 navštěvovala tři roky dějiny umění na Sorbonně v Paříži. Od roku 1974 studovala produkci na Filmové akademii múzických umění v Praze.

Martina Drijverová si jako absolventka pařížské Sorbonny při studiích na pražském FAMU přivydělávala překlady. Stalo se, že se jí překládané pohádky nelíbily. Rozhodla se, že se pokusí napsat lepší. Po počátečních nezdarech, kdy své práce odmítla vůbec někomu ukázat, nakonec dosáhla úspěchu.

Po studiích vyučovala Martina Drijverová francouzštinu, tlumočila a překládala. Od počátku 80. let do roku 1986 pracovala v dětské redakci Československého rozhlasu v Praze. V průběhu let přispívala do řady dětských časopisů - do ABC mladých techniků a přírodovědců, Mateřídoušky, Sedmičky a Sluníčka.

Martina Drijverová se stala spisovatelkou z povolání v roce 1987. Pro děti však psala již od konce 70. let 20. století a vydala takřka tři desítky knih. Je také tvůrkyní rozhlasových a televizních děl.

V poslední době zaujalo Martinu Drijverovou loutkové divadlo a spolupracuje s Evou Hruškovou a Janem Přeučilem. Je sama překvapená, co všechno se s loutkami dá dělat.

Autorka se prý odreaguje pěstováním bioovoce a biozeleniny, je obklopena zvířaty, ale ráda se účastní i kulturních akcí v nejbižším okolí, v Praze na Střížkově či na chalupě v okolí Milevska. Má dceru a syna, kterýje výtvarníkem.

Dílo Martiny Drijverové:

Martina Drijverová nejraději píše pro děti od 3 do 16 let. Říká, že až na výjimky má raději děti než dospělé. Děti věří na zázraky a to je něco jiného, než u dospělých.

Příběhová próza s dětským hrdinou je doplňována autorskými projekty, které se obracejí k minulosti. Od souborů pohádkových textů zvolna přešla k historickým vypravováním a vetkla do nich prvky osobitého humoru. Je přesvědčena, že s úsměvem a dobrou myslí lze v životě vzdorovat v podstatě všemu.

Táta k příštím Vánocům – prvotina. Příběh holčiček, kterým zemřel táta a ony hledají nového. Kniha se dočkala televizní adaptace.

Domov pro Marťany – je to knížka pro děti o Downově syndromu, kterou nechtěl nikdo vydat a na vydání čekala 8 let. Díky Albatrosu a grantu Jiřího Koláře nakonec vyšla a získala pět literárních cen. Dodnes píší autorce rodiče dětí s Dawnovým syndromem, kterým pomohla.

To první a to druhé dítě - když se Drijverové narodila dcera a poté syn, najela na systém – přes den děti a v noci psaní. Peripetije tzv. mateřské dovolené popisuje velmi barvitě v této knize.

Příběh Ježíše – převyprávěný Nový zákon pro předškoláky
Zlobilky – pohádky o zlobivých holčičkách

Kdo to je, co to je, jakpak se to jmenuje – pro předškolní děti a jejich rodiče, aby s nimi hravou formou cvičily řeč, , představivost a logické myšlení, spolupráce se synem – výtvarníkem.