Michael Crichton

scénárista, producent, spisovatel, prozaik

Narození:
23. října 1942
Úmrtí:
4. listopadu 2008, důvod: rakovina
Michael Crichton byl uznávaný americký spisovatel, mistr sci – fi a otec žánru zvaného technothriller. Za technický přínos filmu získal v roce 1995 Oskara. Michael Crichton se narodil v Chicagu, jeho otec byl profesí novinář. Crichton jako...

Životopis

Michael Crichton byl uznávaný americký spisovatel, mistr sci – fi a otec žánru zvaného technothriller. Za technický přínos filmu získal v roce 1995 Oskara.

Michael Crichton se narodil v Chicagu, jeho otec byl profesí novinář. Crichton jako posluchač Harvardu studoval angličtinu, poté medicínu. Ještě na lékařské fakultě vydal svou první knihu
Kmen Andromeda. V době studií používal také pseudonym Jeffery Hudson.

Už počátkem 70. let se Michael Crichton přestěhoval do Hollywoou, kde se podle jeho předloh točily filmy.

Michael Crichton byl impozantní muž, měřil téměř dva metry, pětkrát se oženil, přežil přepadení ve vlastním domě. V roce 2003 po něm dokonce pojmenovali nově objevený druh dinosaura – Crichtonsaurus bohlini.

Michael Crichton vyučoval antropologii na cambridgské univerzitě a tvůrčí psaní na Massachusetts Institute of Technology. Zemřel po statečném boji s rakovinou.

Dílo Michaela Crichtona:

Michael Crichton prodal více než sto padesát milionů knih, v několika desítkách jazyků.
Svými díly inspiroval generace studentů, dával i podněty vědcům, osvětloval záhady světa.

Kmen Andromeda – 1969, první autorova kniha, která byla v roce 1971 zfilmována. Příběh je o skupině vědců, která v podzemní laboratoři zkoumá neznámý mikroorganismus, který na Zem přinesla vesmírná sonda. Nákaze podlehnou obyvatelé jednoho městečka, až na jednoho kojence a alkoholika.

Případ dívky v tísni – román, který autor napsal za svých studií na medicíně. Prvotina je příběhem z lékařského prostředí, je směsicí napětí, autentických podrobností z lékařské praxe i analýzou tehdejšího amerického zdravotnického systému.

Jurský park –série filmů v nichž ožijí autorovi románoví ještěři. Jurský park IV. Má být natočen v roce 2010. Milionář John Hammond vychová ze zbytků DNA pravěké ještěry. Návštěva ostrova, na kterém k tomu došlo, se změní doslova v noční můru. Film získal tři Oskary.

Koule – román
Twister- drama o lovcích tornád

Velká vlaková loupež – zfilmováno 1979, román vznikl na motivy skutečné události z roku 1855.

Pohotovost - Crichton napsal i několik detektivek a stvořil i populární televizní seriál, který se vysílá již 15 let. Autor získal cenu Emmy.

Do literatury se však nejvíce zapsal v žánrech sci – fi thrillerů, z nichž velká část byla zfilmována:

Vycházející slunce
Proud času
Next
Ještěří sága

Skandální odhalení
– tematicky odlišné dílo

Člověk na konci
Čtyři klíče

Pojídač mrtvých
– verze textu starého více naž tisíc let. Jde o mysterium, historickou událost i horor. V roce 922 se Ahmad Ibn Fadlán, vyslanec bagdádského kalifa, vydal s poselstvím ke králi volžsko-kamských Bulharů. Po dlouhém a strastiplném putování se na Volze setkal s mnohými kmeny, i s Normany - Varjagy, kteří tam pronikali jako obchodníci a někdy i jako námezdní bojovníci. Jejich kulturu, zvyky a způsob života popsal v poutavé zprávě pro svého kalifa. Vyprávění o dalších osudech nešťastného Araba, který byl unesen skupinou Vikingů daleko na sever a donucen účastnit se jejich boje s přízračnými mlžnými démony, kterým dali Vikingové hrůzný název „pojídači mrtvých“. Nikdo z nich nemůže monstra, která se zjevují jen za mlžných nocí, popsat, protože kdo se s nimi setkal, toto setkání nepřežil.

Kongo

Poslední knihu autor pro svou nemoc již nedokončil.