zavřít
Upravit životopis

Životopis

Miroslav Slach byl prozaik a dramatik, původně autor literatury pro mládež s historickou tematikou, od konce 60. let též autor literatury pro dospělé s náměty z okupace a pobytu J. W. Goetha v Čechách.

Miroslav Slach se narodil v učitelské rodině. Jeho otec působil jako profesor, později ředitel na rolnických školách na Slovensku. Studoval na reálném gymnáziu v Prešově a Bánské Bystrici, kde v roce 1938 maturoval.

Na lékařské fakultě v Praze studoval Miroslav Slach jen do uzavření vysokých škol. Pracoval zprvu jako zemědělský dělník, až se mu podařilo se dostat na Amerlingův učitelský ústav v Praze. Po jeho absolvování působil jako učitelský praktikant a výpomocný učitel.

V roce 1944 byl Miroslav Slach totálně nasazen jako stavební dělník v Hradci Králové, koncem války byl v ilegalitě. Po osvobození začal opět učit na měšťance ve Všetatech a při zaměstnání studoval na filozofické fakultě v Praze obory dějepis, filozofie, slovanská filologie a literární historie. Doktorskou práci obhájil na téma Drama a Karel Čapek. Učil na středních školách, byl i ředitelem základní školy. V roce 1979 se rozhodl věnovat pouze literární práci.

Dílo Miroslava Slacha:

Literární pokusy Miroslava Slacha začaly již v době jeho studií na gymnáziu.Časopisecky debutoval již v roce 1939 v Ozvěně, kam přispíval až do roku 1945.

Díla pro mládež:

Heslo Santa Maria - 1947, knížka i divadelní hra, napsaná na přání jeho žáků se kterými ji nastudoval a hrál.

Můj přítel Admirál - 1967, divadelní hra

Usměvaví rebelanti - 1959, rozsáhlý román o osudech dramatika V. K. Klicpery. Autr se zaměřuje na událost z roku 1814, kdy mladý Klicpera pobouřil městskou smetánku hrou Rohovín Čtverrohý.

Zlaté dukáty - 1980, soubor pohádek z ponapoleonského období
Zázračný lukostřelec - 1976, dvojice historických novel s dobrodružnou zápletkou.

Řada rozhlasových her:
Runové kameny - 1976
Delfín - 1977

Próza pro dospělé:

Dostavník do Výmaru - 1967, první autorova próza pro dospělé, která se tematicky váže k osobnosti velkého německého básníka J. W. Goetha a k jeho pobytům v Mariánských Lázních.

K pobytům slavného básníka v Čechách se Slach vrátil ještě v dílech:
Romance o moudrém vinaři - rozmarné historické povídky ze života Goetha a jiných populárních umělců.

Sbohem letní lásko - 1982, svazek čtrnácti miniatur

Dalším námětem Slachovy tvorby je období okupace:

Mariáš s ďáblem - 1975, román o posledních dnech okupace a událostech v Malé pevnosti Terezín. Boj českých lékařů proti epidemii skvrnitého tyfu je komplikován nebezpečím ze strany velitele pevnosti Jöckla a špionážní činností abwehru.

A každý den ptej se devíti lidí - 1980, sborník s novelou Gaudeamus na hořkou notu, rovněž s okupační tematikou.

Miroslav Slach psal i texty k fotografickým publikacím:
Stříbrná píseň - 1973
Neratovice - 1977