Moliére

herec, dramatik, spisovatel

Hodnocení na Kinobox.cz: ?
Narození:
15. ledna 1622
Úmrtí:
17. února 1673
Francouzský spisovatel Jaen- Baptiste Poquelin vystupoval pod jménem Moliére se narodil v roce 1622. Od svých mladých let působil u kočovných společností jako herec a režisér. Zabýval se také psaním frašek a komedií. Poté získal místo ředitele...

Životopis

Francouzský spisovatel Jaen- Baptiste Poquelin vystupoval pod jménem Moliére se narodil v roce 1622. Od svých mladých let působil u kočovných společností jako herec a režisér. Zabýval se také psaním frašek a komedií. Poté získal místo ředitele královského divadla v Paříži. Stále vedl válku s církví a s královským dvorem.

V jeho hrách se promítala soudobá mravní problematika, od postavení žen ve společnosti i v rodině, lakoty, náboženského pokrytectví až po úlisnost a snahu měšťanstva napodobovat šlechtu. Postavy jeho děl mají výrazné charakterové rysy.

Moliere zemřel v roce 1673.

Moliérova díla:
Tartuffe /1664-69/ -komedie, která byla nejodvážnějším Molierovým dílem, poukazuje na pokrytectví a chvástání. Tartuffe ovládá Organa a manipuluje s jeho rodinou. Orgon mu bezmezně věří. Tartuffe usiluje o jeho ženu, i když se má oženit s jeho dcerou. Členové rodiny se tomu snaží zabránit, ale marně. Orgon je tak zaslepen falešným přátelstvím Tartuffeho, že na něj přepíše svůj majetek. Teprve zásah krále dokáže zabránit krachu rodiny.

Lakomec /1668/ -komedie o pěti dějstvích psaná v proze. Námět k ní čerpal Moliere z Plautovy Komedie o hrnci. Lichvář Harpagon je ochotný za peníze obětovat cokoli. Ztratí svou pokladnici a je z toho zdrcený. Je to pro něj životní tragedie. Zešílí a nenávidí celý svět.

Škola žen /1662/, Misantrop /1666/, Měšťák šlechticem /1670/, Šibalství Scapinova /1671/, Zdravý nemocný /1673/ - komedie namířené proti předsudkům a zlosynům, hlásající zdravý rozum a lidovou morálku. Postavy těchto komedií jsou velmi opravdové, s charaktery lidí, žijících v nejrůznějších dobách i společenských vrstvách.

Seznam děl: Tartuffe /1664-69/, Lakomec /1668/, Škola žen /1662/, Misantrop /1666/, Měšťák šlechticem /1670/, Šibalství Scapinova /1671/, Zdravý nemocný /1673/