Móric Beňovský

cestovatel, dobrodruh

Narození:
20. září 1746
Úmrtí:
23. května 1786, důvod: padl v boji
Upravit profil
Móric Beňovský byl slovenský cestovatel a dobrodruh. Móric Beňovský pocházel ze šlechtické uherské rodiny původem z Maršovej-Beňova. Jeho otec Samuel Beňovský byl vojenským plukovníkem, matka Rozália, rozená Révayová byla vdovou po generálovi...

Životopis

Móric Beňovský byl slovenský cestovatel a dobrodruh.

Móric Beňovský pocházel ze šlechtické uherské rodiny původem z Maršovej-Beňova. Jeho otec Samuel Beňovský byl vojenským plukovníkem, matka Rozália, rozená Révayová byla vdovou po generálovi Peštvármedeiovi. Móric Beňovský měl dvě sestry a 2 bratry. Bratr František, důstojník a dobrodruh, působil kolem roku 1780 na Karibských ostrovech. Strýc Ján Révai byl spišským biskupem. Móric Beňovský strávil dětství ve Vrbovom.

V roce 1760 zemřela Beňovskému matka. Její dědictví získaly její dcery z prvního manželství. Beňovský se staral o své mladší sourozence a vedl spory se švagry. Po krátkém pobytě v armádě se zdržoval na Spiši. V roce 1764 byl v Levoči souzen za odpadlictví od katolické víry. V roce 1765 se násilím zmocnil dědického majetku v Hrušovom při Vrbovom, které vlastnil jeho švagr Bertalanfi. Beňovský byl za tento čin obžalován před stoličným soudem v Nitře, před vyhlášením rozsudku však utekl do Polska. Tím porušil mandát Marie Terezie o zákazu opuštění monarchie. V letech 1767 – 68 se Móric Beňovský pohyboval po spišských městech, které byly dány do zálohy Polsku. Za pokus zorganizovat vojenskou jednotku byl v roce 1768 vězněn na Ľubovninskom hradě.

Od roku 1772 působil Beňovský ve funkcích nebo jako soukromník ve Francii, habsburské monarchii, ve Velké Británii nebo v USA. V roce 1773 založil Móric Beňovský s francouzskou pomocí kolonii na Madagaskaru. V roce 1776 se stal králem místních obyvatel Madagaskaru.

Do monarchie se Beňovský vrátil koncem roku 1777 nebo začátkem roku 1778, když z Beckovskej Viesky napsal dopis fransouzskému ministerstvu námočnictví a kolonii. V srpnu roku 1778 byl přijat do císařské armády a povýšen na grófa. Jeho projekt námořního obchodu pro Uhersko a vybudování obchodní trasy z Komárna do Rijeky císařský dvůr neschválil.

V roce 1783 navštívil Móric Beňovský svůj kostel v Beckovskej Vieske a získal od císaře Josefa II. výsadní listinu, ve které ho císař vzal do své osobní ochrany a zplnomocnil Beňovského k založení kolonie na Madagaskaru pod svým guvernerstvím a císařskou zástavou. Dvůr však tento projekt materiálně nezabezpečil, proto se nerealizoval.

Po vybudování kolonie na Madagaskaru nenavázal Beňovský dobré vztahy s Francií. Z osady Mauretánie obchodoval s kupci z Marylandu a Baltimore. Hlavním obchodním artiklem byli otroci.

Francouzské ministerstvo námořnictva poslalo proti Beňovskému trestnou výpravu z kolonie Pondichéry. Beňovský padl v obranném boji ve své osadě Mauretánie.

Móric Beňovský se oženil se Zuzanou, rozenou Honschovou, dcerou řezníka ze Spišské Soboty. Měli dva syny a tři dcery. Po smrti Mórice Beňovského se manželka i s dcerami přestěhovala z USA do sídla v Beckovskej Vieske.

Dílo Mórice Beňovského:

Před svojí poslední výpravou dal Móric Beňovský svůj francouzsky psaný deník z cest J. H. Magellanovi. Ten deník přeložil do angličtiny a publikoval ho. Od té doby vyšel v 17 vydáních v 7 jazycích.

Deník – 1789 anglicky, autobiografie, která vyšla ve slovenském překladu v roce 1808 v bratislavském kulturním centru. Dílo je psané deníkovou formou, historicky věrně zachycuje osudy Mórice A. Beňovského. Dílo je stylisticky zpracované v duchu tehdejších způsobů dobrodružné literatury. Občas se ztrácí historický dokument ve prospěch literárního příběhu. Autorpopisuje na základě svých zážitků oblíbenou tematiku období 18. století – vojenská dobrodružství, objevné cesty, život v exotických zemích.

Vyprávění začíná vyprávěním, jak se Beňovský dostal do ruského zajetí, do vyhnanství na Sibiři a nakonec i na Kamčatku. Díky svému vzdělání i zjevem zaimponoval správě gubernie i svým spoluvyhnancům, kteří si ho zvolili za svého vůdce. Za dramatických okolností se vyhnanci společně s Beňovským dostali na moře. Po strastiplné cestě podél Japonska přistáli v činském přístavu Macao. Zde Móric Beňovský vstoupil do francouzských služeb a vybudoval na Madagaskaru kolonii. I přes mnohé nepříjemnosti si získal dostatek přátel, nakonec ho domorodci vyhlásili za svého krále.

Deník ani po mnohých letech neztratil ze své poutavosti. Cestopis je považován za kulturní dědictví slovenského národa, neboť Móric Beňovský pocházel ze slovenského prostředí.

Příběh byl v roce 1975 zfilmován jako sedmidílný seriál v koprodukci televizí z Československa a Maďarska.