Nadine Gordimerová

prozaička

Narození:
20. listopadu 1923
Věk:
100 let
Upravit profil
Nadine Gordimerová je jihoafrická spisovatelka, nositelka Nobelovy ceny za literaturu. Nadine Gordimerová se narodíla v rodině židovského klenotníka. Vystudovala univerzitu a poté pracovala jako učitelka. Vyučovala i řadu let v cizině. Hodně...

Životopis

Nadine Gordimerová je jihoafrická spisovatelka, nositelka Nobelovy ceny za literaturu.

Nadine Gordimerová se narodíla v rodině židovského klenotníka. Vystudovala univerzitu a poté pracovala jako učitelka. Vyučovala i řadu let v cizině. Hodně cestovala, např. navštívila Evropu, Afriku a USA.

Literatuře se Nadine Gordimerová věnovala již ve čtyřicátých letech, svá díla psala anglicky. Za své angažované dílo obdržela řadu cen. V roce 1974 získala Bookerovu cenu za román The Conservationist, v roce 1991 Nobelovu cenu za literaturu.

Dílo Nadine Gordimerové:

Základním tématem románů a povídek Nadine Gordimerové je vývoj sociální a rasové problematiky v Jižní Africe. Vychází ze znalosti prostředí svého domova, anglicky mluvících středních vrstev. Předmětem její kritiky je neschopnost a neochota bílých liberárů, kteří se aparheidu nedovedou účinně postavit. K působivému vystižení závažných problému užívá Gordimerová experimentální vypravěčské techniky i domorodé symboliky. Její díla byla přeložena do více než třiceti jazyků.

Próza:
Pátkova šlépěj - 1960, sbírka povídek. Problém vztahů mezi rasami se v průběhu padesátiletého řešení vyvíjí pomalu od nadřazenosti bělochů a černošských problémů.

Status quo - 1974, první uvědomování měnící se situace
Burgerova dcera - 1979, černošské bouře a odmítání jakékoliv vzájemné spolupráce
July a jeho lidé - 1981, dramatický zvrat v hodnotách a v psychologických rolích pádem apartheidu.

Nové zákony ještě neznamenají nastolení klidu, názorový přerod je proces dlouhodobý, stále zůstává strach, násilí i vraždy.

Zbraň v domě - 1998
Muž z ulice - 2001