Neil Gaiman je britský scenárista a spisovatel. Je držitelem desítek ocenění za literaturu, včetně několika cen Nebula a Hugo a komiksy, například 19 komiksových "Oskarů" Eisner Awards. Jako jediný komiks v historii vyhrál jeho Sandman World...

Životopis

Neil Gaiman je britský scenárista a spisovatel. Je držitelem desítek ocenění za literaturu, včetně několika cen Nebula a Hugo a komiksy, například 19 komiksových "Oskarů" Eisner Awards. Jako jediný komiks v historii vyhrál jeho Sandman World Fantasy Award (než porota změnila pravidla, aby cena byla jen literární).

Neil Gaiman se narodil v britském Portchesteru. Koncem 80. let odtud odešel do USA s celou vlnou britských komiksových autorů. Světově proslul svou komiksovou sérií Sandman. Napsal i řadu románů a povídek z pomezí sci - fi, fantasy, pohádek a mytologie. Na počátku 90. let psal texty pro Tori Amos, která se stala vizuální předlohou Sandmanovy sestřičky Delirium.


Komiksy:
Violent Cases - jedno z prvních autorových děl, nostalgická ozvěna starých gangsterských časů, česky Vraždy a housle
Signal to Noise
Black Orchid


Sandman - 1989 - 96. sága, nejslavnější autorovo dílo. Jeho sebrané vydání má v současné době jedenáct knih, celou řadu dovětků a literární sbírku The Sandman Book of Dreams. Do ní přispěla i řada uznávaných autorů sci - fi, fantasy a hororu. Na počátku ságy musel Gaiman oživit skomírající postavu Sandmana z univerza DC. Nyní je Sandman vysoké, štíhlé postavy s rockersky rozcuchaným hárem a hvězdičkami v hlubokých očích. Je jedním z Věčných , kteří přišli ještě před bohy a před životem. Jejich jména v originále začínají na D. Postavy procházejí napříč příběhy. Gaiman čerpá inspiraci z vlastní imaginace, z biblických či shakespearovských motivů, afrických legend, spřízněných tvůrců i reálných historických postav. V Bájích a odlescích se potkáme např. s Markem Polem, nebo se dostaneme do víru Francouzské revoluce. Vytváří komplexní svět, který funguje podle vlastních zákonitostí. Za pomoci Věčných navrací silné příběhy, oděné do moderního hávu. Na sandmanovské sáze se vystřídala řada vynikajících výtvarníků, každý příběh má svůj osobitý styl.

Další díla:
Neil Gaiman je jedním z nejzajímavějších scenáristů a spisovatelů současnosti.

Neverwhere - 1996, televizní seriál pro BBC, o mladém úředníčkovi, který se propadl do magického, paralerního Podlondýna. Vyšel i knižně a nakonec i komiksově.

Stopařovým průvodcem po galaxii Douglase Adamse Nepropadejte panice - oficiální průvodce
Američtí bohové - próza
Anansiho chlapci - pokračování předešlého díla
Kouř a zrcadla - sbírka kratších prací
Koralina - polopohádková novela, jejíž animované zpracování se právě připravuje
Dobrá znamení - vydáno spolu s Terrym Pratchettem
Křehké věci - povídková sbírka

Podle jeho pohádkového Hvězdného prachu vznikl celovečerní film.