Nikos Kazantzakis

dramatik, básník, proaik

Hodnocení na Kinobox.cz: ?
Narození:
18. února 1883
Úmrtí:
26. října 1957
Nikos Kazantzakis byl řecký spisovatel, dramatik, filozof a překladatel. Nikos Kazantzakis se narodil v rodině rolníka. Po studiích na střední církevní škole na Naxu, vystudoval práva na athénské univerzitě a filozofii na pařížské Sorbonně....

Životopis


Nikos Kazantzakis byl řecký spisovatel, dramatik, filozof a překladatel.

Nikos Kazantzakis se narodil v rodině rolníka. Po studiích na střední církevní škole na Naxu, vystudoval práva na athénské univerzitě a filozofii na pařížské Sorbonně. Hodně cestoval, asi pět let strávil v sovětském Rusku, několik měsíců i v ČSR.

Po 2. světové válce byl Nikos Kazantzakis ministrem v řecké vládě, od roku 1946 působil jako poradce UNESCO pro vydávání překladů z klasické řecké literatury.

Od roku 1948 žil Nikos Kazantzakis trvale v jižní Francii v Antibes. V roce 1957 navštívil Čínu na pozvání čínské vlády. Po návratu však onemocněl a zemřel po převozu na kliniku ve Freiburgu. Pohřben je na Krétě v Irakliu.

Dílo Nikose Kazantzakise:

Dílo Nikose Kazantzakise je rozsáhlé. Psal romány, básně, dramata, cestopisy, filozofické studie a překlady.

Próza:
Had a lilie – 1906, sbírka povídek, kterou autor vstoupil do literatury

Přestože Kazantzakis proslul především jako prozaik – romanopisec, psaní románů se věnoval až v závěru svého tvůrčího období:

Řek Zorbas – 1946. tento autobiografický román patří k nejvýznamnějším. Hlavními postavami jsou autor a prostý venkovan Alexis Zorbas, člověk s životní zralostí a lidovou moudrostí. Jeho předobrazem byl autorův přítel Georgios Zorbas, s nímž v roce 1916 pracoval na těžbě lignitu. Román byl přeložen do třiceti jazyků, několikrát byl zdramatizován a zfilmován.

Kristus znovu ukřižovaný – 1950. V románu hledá a nachází pastýř Manolios uprostřed lásky i nenávisti svou křížovou cestu. Román se stal předlohou opery Řecké pašije pro Bohuslava Martinů.

Kapitán Michalis, svoboda nebo smrt – 1953, vypráví o boji Kréťanů za svobodu
Poslední pokušení – 1952, rozvíjí filozofii duševní katarze ve stylu Dostojevského
Prosťáček – 1956, poslední autorův román

Poezie:
Odysseia – 1938. Rozsáhlý epos obsahující 33 333 verše. V něm Kazantzakis v návaznosti na Homérovo dílo vyjádřil své názory na filozofické otázky.

Spasitelé boží neboli Askese – 1927, básnická mystická próza v níž autor vyjádřil osobní filozofické vyznání.

Dramatická tvorba:
Ve většině svých tragédií využil náměty z historie a řecké mytologie např.
Kristus – 1915
Odysseus – 1928
Melissa – 1937
Julián – 1939
Prometheus – trilogie 1941 – 43

Nikos Kazantzakis napsal rovněž řadu cestopisů z Ruska, Anglie, Egypta aj.
Překládal z němčiny, angličtiny, italštiny a klasické řečtiny.