Norman Mailer

scénárista, spisovatel, novinář

Hodnocení na Kinobox.cz: 56%
Narození:
31. ledna 1923
Úmrtí:
10. listopadu 2007
Norman Mailer byl americký spisovatel, novinář a scenárista. Za své literární dílo byl dvakrát odměněn Pulitzerovou cenou, jednou získal také Národní knižní cenu. Norman Mailer pocházel z židovské rodiny. Studoval na Harvardu a na Sorbonně, v...

Životopis

Norman Mailer byl americký spisovatel, novinář a scenárista. Za své literární dílo byl dvakrát odměněn Pulitzerovou cenou, jednou získal také Národní knižní cenu.

Norman Mailer pocházel z židovské rodiny. Studoval na Harvardu a na Sorbonně, v letech 1944 - 46 se účastnil jako voják válečných operací v Tichomoří. Po návratu z války se věnoval literární činnosti, publicistice a veřejné činnosti, dvakrát kandidoval na starostu New Yorku. Jeho spisovatelský a osobní život byly značně bouřlivé. Byl šestkrát ženat, zplodil osm dětí a byl také obviněn z bití manželky. Nějaký čas se věnoval profesionálně boxu.

Se svými přáteli založil Norman Mailer v 50. letech časopis The Village Voice. V roce 1980 pomohl na svobodu vrahovi Jacku Abbottovi. Ten však brzy po propuštění se dopustil další vraždy.

Dílo Normana Mailera:

Norman Mailer společně s Trumanem Capotem a Tomem Wolfem bývá zařazován k proudu tzv. nového žurnalismu. Na svém kontě má dlouhou řadu děl, z nichž ten poslední - román The Castle in the Forest, pojednávající o Hitlerově dětství, byl koncem roku 2007 vydáván i u nás v českém překladu.

Próza:
Nazí a mrtví - 1948, Mailerova románová prvotina, která byla kritikou označena za nejlepší americký román z 2. světové války na základě vlastních zážitků, osvětluje situaci protijaponských bojů na ostrovech Tichého oceánu a to jak ze stanoviska generality, tak z pohledu prostých vojáků. Ti se snažili si uchránit vlastní život nejen před nepřítelem, ale před neodpovědností vlastních velitelů.

Pobřeží barbarů - 1951, román zachycuje atmosféru mecarthyovského období
Obora - 1955, děj románu se soustřeďuje k světu pozlátka a klamu hollywoodského prostředí.

Americký sen - 1965, román o zesurovělém americkém politikovi, který vidí východisko ze svých problémů buď v sebevraždě nebo vraždě vlastní manželky. Rozhodne se pro to druhé a nikdy není odhalen.

Co děláme ve Vietnamu - 1967, příběh nemá celkem se svým titulem nic společného. Znamená spíše otázku, proč se americká mládež dostala do soudobé bezvýchodné situace v různých směrech.

Bílý černoch - 1957, esej, v níž autor obhajoval beatnické a hipsterské - chuligánské hnutí.

Katova píseň - 1979, rozsáhlá dokumentární próza o soudním procesu proti vrahovi Garymu Gilmorovi. Dílo bylo oceněno Pulitzerovou cenou.

Starobylé večery - 1983, román zasazený do starého Egypta v letech 1290 - 1100 př. n.l.

Evangelium podle Syna - 1997 román obsahuje příběhy Ježíšova života, které sám vypráví.Je to hluboce lidský příběh člověka kladoucího si věčné otázky o vztahu mezi člověkem a Bohem.

Svébytným žánrem Mailerovy literární činnosti je jeho publicistika, k níž se od 60.let přesunulo těžiště jeho tvorby. Napsal okolo dvaceti knih publicistického a esejistického charakteru, v nichž se zabýval konkrétními událostmi a jevy současného života. Bývá označován za nejlepšího reportéra Ameriky.

Armády noci - 1968, reportáž o protiválečném pochodu na Pentagon

Miami a obležení Chicaga - 1969, reportáž o sjezdech demokratů a republikánů, připravujících prezidentské volby, ve kterých zvítězil Richard Nixon.

Oheň na Měsíci - 1970, próza zabývající se americkou výpravou na Měsíc z různých pohledů.
Zajatec sexu - 1971, esej k otázce feminismu
Marilyn - 1973, fotografická psychohistorie slavné herečky.
Duch děvky - 1991, dvojdílný román, vracející se do období studené války

Ostří hoši netančí - 1984, thriller o neúspěšném spisovateli závislém na alkoholu a ženách. Zfilmováno podle vlastního scénáře a pod vlastní režií.

Portrét Picassa v jinošském věku - 1995

Oswaldův příběh - 1996, autr napsal vyčerpávající biografii Lee Harvey Oswalda, podle dosud neznámých ruských dokumentů.

Harlotův duch - 1992, rozsáhlá kronika o CIA

Proč jsme ve válce - 2003, obžaloba americké zahraniční politiky a varování před zánikem demokracie a svobody v USA. Je to kniha sestávající z Mailerových interview, esejí a přednášek na téma války v Iráku.

Lesní zámek - 2007

Vedle literatury se Norman Mailer věnoval i filmu. Režíroval a hrál podle vlastních scénářů, do filmové verze přepsal Krále Leara a v epizodní roli se objevil také v Ragtimu Miloše Formana.