Otfried Preußler

prozaik

Hodnocení na Kinobox.cz: 65%
Narození:
20. října 1923
Úmrtí:
18. února 2013
Otfried Preußler patří ke světově proslulým německým autorům. Za své dílo získal Evropskou cenu za literaturu pro mládež, Státní cenu za literaturu pro děti. Otfried Preußler se narodil v Liberci. Mezi jeho předky patřili chalupníci a skláři....

Životopis

Otfried Preußler patří ke světově proslulým německým autorům. Za své dílo získal Evropskou cenu za literaturu pro mládež, Státní cenu za literaturu pro děti.

Otfried Preußler se narodil v Liberci. Mezi jeho předky patřili chalupníci a skláři. Vyrůstal v domě s velkou knihovnou, v níž se scházeli známí spisovatelé a výtvarníci. První pohádky slýchával od své babičky Dory, která uměla zajímavě vyprávět. Proto není divu, že se již ve dvanácti letech pokusil o psaní povídek a posílal své ilustrace do místních novin.

Po maturitě byl Preußler povolán do německé armády. V roce 1944 upadl na pět let do ruského zajetí. Po propuštění odešel za svými rodiči do hornobavorského Haidholzenu. Tam působil jako učitel. Později byl ředitelem školy v Rosenheimu a začal psát první knihy.

Dílo Otfrieda Preußlera:

Otfried Preußler napsal více než tři desítky knih, které byly přeloženy do 55 jazyků a dosáhly kolem 50 milionů výtisků nákladu. Osm jeho knih se dočkalo úspěšného filmového ztvárnění.
První knihy obsahovaly příběhy, které autor vyprávěl před spaním svým třem dcerám a později svým žákům.

Knihy, které vyšly česky:
Vodníček – 1957, česky – 1971. Příběhy dobrotivého vodníčka z tajuplného světa pod hladinou mlýna.

Malá čarodějnice – česky 1975, veselý příběh o lapáliích začínající kouzelnice, která chce s pomocí havranaAbraxase konat jenom dobro. U nás vznikl v roce 1983 stejnojmenný animovaný seriál, který se zařadil mezi nejoblíbenější Večerníčky (ilustrace z dílny Zdeňka Smetany, zdařilé vyprávění Jiřiny Bohdalové).

Krabat – 1971, česky 1981, podle spisovatelovy předlohy převedl do animované filmové podoby Karel Zeman pod názvem Čarodějův učeň.

Kašpárek a loupežník – 1982
Útěk do Egypta přes království české – 1996
Strašidýlko – 1998
Moje knížka o Krakonošovi – 1998

Pro autora byl velice důležitý názor dětských čtenářů. O tom svědčí i jeho archiv, který obsahuje více než deset tisíc dopisů od dětí z celého světa.