Radek Coufal

prozaik

Narození:
2. září 1979
Věk:
44 let
Upravit profil
Radek Coufal vystudoval český jazyk a historii na Masarykově univerzitě v Brně. Pracoval jako středoškolský učitel na Gymnáziu Josefa Ressela v Chrudimi (2004 – 2008). Od roku 2008 žije střídavě v Praze a na Chrudimsku. V tvorbě se...

Životopis

Radek Coufal vystudoval český jazyk a historii na Masarykově univerzitě v Brně. Pracoval jako středoškolský učitel na Gymnáziu Josefa Ressela v Chrudimi (2004 – 2008). Od roku 2008 žije střídavě v Praze a na Chrudimsku.

V tvorbě se soustřeďuje na témata, kde se prolíná historická realita s magickým realismem - romány Žalobníček (2006) a Tajemství sedmi židovských pokladníků (2007).

Nenávist k odlišnostem se objevuje v povídce Potulný karavan (2008), lehký, hravý styl např. v autobiografické povídce České léto (1998).

Žalobníček (2006) – příběh dvou komunistických vyšetřovatelů StB, kteří se v 50.letech při oslavě v katolickém kostele stanou přímo aktéry zázraku. Svědomí je pronásleduje celý život. Rozhodnou se proto svou vinu přenést na naivního spisovatele, a tím se zbavit výčitek za účast na zločinech.

Tajemství sedmi židovských pokladníků (2007) – historik Hynek Nox je tajemným spolkem požádán o spolupráci. Zaplete se do hledání Knihy, kam si Židé zapisovali dlužní částky. Román je komponován jako hra – pátrání po mapě (mapa je rozdělena na kousíčky puzzle a tyto kousíčky Židé před nacisty dokonale ukryli na různých místech Evropy). K hledání kousků puzzle historikovi pomáhá i podivný Vastitas, který mu budoucnost věští ve slovech hry scrabble. Román nás zavede na mnohá místa, stáváme se svědky zápasu mezi Židy, nacisty i různými mocnými spolky.