Radek Malý

básník, publicista a překladatel

Narození:
24. července 1977
Věk:
46 let
Upravit profil
Radek Malý je český básník, publicista a překladatel. Na Univerzitě Palackého vystudoval obor germanistika a bohemistika. Živí se jako redaktor, překladatel a externí učitel na vysoké škole. Překládá poezii Georga Trakla – výbor Podzimní duše...

Životopis

Radek Malý je český básník, publicista a překladatel. Na Univerzitě Palackého vystudoval obor germanistika a bohemistika. Živí se jako redaktor, překladatel a externí učitel na vysoké škole.

Překládá poezii Georga Trakla – výbor Podzimní duše vyšel roku 2005 v nakladatelství BB-Art, Ericha Kästnera, Rainera Marii Rilka, Paula Celana a dalších. Ze současných básníků přeložil např. Karla Lubomirského (výbor Pták nad hořícím lesem, BB-Art, 2003), zabývá se i překlady středověkých německých milostných písní. Připravuje vlastní antologii německé expresionistické poezie. Poezii, překlady, studie a recenze publikuje i časopisecky (A2, Host, Reflex).

Píše rovněž pro děti, spolu s PaedDr. Hanou Mikulenkovou je autorem učebnic českého jazyka a literatury pro první stupeň základní školy (Prodos, 2004), autorského Slabikáře s ilustracemi Matěje Formana (Prodos, 2004). Napsal také básničky ke knize Šmalcova abeceda (Baobab, 2005).
Na Katedře germanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci vede seminář o překládání poezie, dále externě působí na Katedře bohemistiky téže fakulty.

Dílo Radka Malého
- Lunovis, BB Art, 2001
- Vraní zpěvy, Petrov, 2002
- Větrní, zcestné verše, Petrov, 2005