zavřít
Upravit životopis

Životopis

Richard Gary Brautigan byl americký spisovatel, který bývá někdy řazen do postmoderny a jindy k beat generation. V mládí se zjistilo, že je paranoidní schizofrenik a prodělal šokovou terapii, což jej velmi ovlivnilo. V počátcích beat generation žil v San Franciscu a ačkoli s tímto hnutím výrazně spolupracoval, nikdy se k němu plně nepřihlásil. Přesto do něj bývá řazen.

Brautigan rozdával své básně na ulici, což bylo u beat generace relativně obvyklé, ale odmítal se účastnit veřejných čtení (což bylo neobvyklé). Brautigan rozdával své básně tištěné na balíčkách se semeny rostlin, tzn. každý člověk dostal osm balíčků semen na nichž byly otištěny básně. Zajímavostí je, že neotevřené balíčky jsou nyní sběrateli velmi ceněny a prakticky je nemožné je sehnat.

V roce 1957 se oženil a v roce 1970 se rozvedl, po rozvodu se zhoršily jeho deprese. Roku 1972 se přestěhoval z Montany do Pine Creek a od té doby neposkytl žádný rozhovor a odmítal účast na všech oficiálních akcích na něž byl zván.
Roku 1984 se zastřelil v Bolinasu Kalifornii

Dílo Richarda Garyho Brautigana
Jeho knihy jsou složeny z krátkých příběhů, které se velmi dobře čtou. Tento autor se stal kultovní autorem hippies, z toho lze odvodit jeho názory - návrat k přírodě, atp.

- Potrat : Historická romance - 1966, kniha, která jako hlavní příběh popisuje knihovnu, kde jsou nevydané knihy. Knihu napsal z pohledu knihovníka, který v ní musí stále být (do doby než najde někoho jiného vhodného na tuto práci) a obsluhovat ty, kteří přinesou napsané knížky.
- Konfederační generál z Big Suru - 1964
- Chytání pstruhů v Americe - 1967
- V melounovém cukru - 1968
- Hawklineská příšera: Gotický western - 1974
- Willard a jeho kuželkářské trofeje.Perverzní mystérium - 1975
- Sombrerový odpad: Japonský román. - 1976
- Sen o Babylonu: Detektivní román 1942 - 1977
- Expres Tokio - Montana - 1980