zavřít
Upravit životopis

Životopis

Robert Fulghum je americkým spisovatelem, povídkářem a esejistou.

Robert Fulghum v mládí zprvu přerušil studium teologie a pracoval postupně jako kopáč, kamelot, pomocná síla na ranči, kovboj, zpěvák country. Poté se opět vrátil do školy a ukončil studium teologie. Přes dvacet let působil jako unitářský pastor a učitel kreslení a fiozofie. Vynikl jako malíř, sochař, zpěvák, byl členem rockové kapely. Hodně cestoval, v současné době žije střídavě v USA a na Krétě.

Dílo Roberta Fulghuma:

Robert Fulghum zaujal hlavně knihami fejetonů a krátkými zamyšleními nad problémy běžného života. Svá díla psal zpočátku jen pro sebe, odmítal je vydávat, teprve později přistoupil k jejich uveřejnění.

Povídky a fejetony:

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské škole - 1989, kniha fejetonů, která se po svém vydání stala bestselerem. Podání jednotlivých fejetonů je vtipné a poutavé, s úvodem, zápletkou nebo problémem a pointou.

Podobný charakter mají i další povídkové knihy:
Už hořela, když jsem si do ní lehal - 1989
Ach jo - 1991
Možná, možná ne - 1993

Od začátku do konce - 1995, kniha přináší jiný literární žánr. Je to vlastně příručka, která teoriticky shrnuje čtyři předchozí knihy.

Opravdová láska - 1997, sbírka vybraných a zredigovaných čtenářských příběhů.

Slova, která jsem si přál napsat sám - 1997, v této knize autor s úctou přiznává literární prameny, z nichž intelektuálně čerpá.

Třetí přání - 2004, netradiční román, jehož hrdiny jsou Američanka, Američan a Angličan - rodilý Řek. Příběh se odehrává na Krétě, v zahradě Cl. Moneta v Giverny, v Oxfordu, ve vlacích, nádražích, prostě všude tam, kde dochází k průsečíku tratí a lidských životů.

Fulghumovy knihy jsou překládány do mnoha jazyků, vycházejí po celém světě. Byly přeloženy do celkem 30 jazyků ve sto zemích.

Robert Fulghum

83 let, prozaik, esejista, povídkář