Salman (Ahmed) Rushdie je spisovatel indického původu žijící a píšící ve Velké Británii a USA. Rushdie se narodil roku 1947 v Bombaji pár týdnů před tím, než Indie získala samostatnost (1947). Když mu bylo třináct let, rodina se kvůli...

Životopis

Salman (Ahmed) Rushdie je spisovatel indického původu žijící a píšící ve Velké Británii a USA.

Rushdie se narodil roku 1947 v Bombaji pár týdnů před tím, než Indie získala samostatnost (1947). Když mu bylo třináct let, rodina se kvůli rostoucímu náboženskému tlaku rozhodla přesídlit nejprve do Pákistánu a potom do Velké Británie. Zde Rushdie vystudoval historii na univerzitě v Cambridgi (1968) a usadil se v Londýně. Nyní žije v New Yorku.

Přestože je Rushdie Brit, stal se předsedou americké stavovské organizace. Ve světě literatury je uznávanou mediální hvězdou. Neustále se objevuje v televizi, předčítá na různých festivalech ze svých děl. V uplynulých dvou letech byl předsedou amerického PEN klubu. Zkušenost exilu výrazně ovlivnila Rushdieho tvorbu a jeho romány jsou opakovaným pokusem se s touto zkušeností vyrovnat.

Dílo:

Vystěhovatelství je pro Rushdieho stavem na pomezí mezi Východem a Západem, na rozhraní rozdílných tradic, kultur a jazyků. Z těchto kořenů pak vyrůstá poetika jeho románů.
Osobitý styl charakteristický prolínáním různých způsobů vyprávění, navazuje na vypravěčskou tradici Orientu.

Grismus – 1975, alegorický román, postupy evropské prózy a prvky magického realismu

Děti půlnoci – 1981, román vzbudil ohlas veřejnosti i kritiky, byl oceněn prestižní britskou knižní cenou Booker Prize. Autor zde představuje dějiny tří generací jedné rodiny v Indii od roku 1910 až do roku 1976. Vypravěčem je Sálim Sinai, který se jako další tisíce dětí narodil v první hodině nezávislosti Indie a Pákistánu, o půlnoci 15. srpna 1947. Všechny děti jsou nadány nadpřirozenými schopnostmi, jen Sálim však může se všemi telepaticky komunikovat

Satanské verše – 1988, román, v němž je problematika emigrace a přistěhovatelství patrně nejvyhrocenější. Oba protagonisté, kteří zázračně přežijí pád explodujícího letadla, jsou posléze obdařeni atributy svatosti a satanství, trpí značnou rozpolceností. Právě snové psáže, ve kterých vystupuje postava archanděla Gabriela a Proroka Muhammada, se staly příčinou tragického nedorozumění.
Islámskými fundamentalisty byl Rushdie obviněn z rouhačství a odsouzen íránským duchovním vůdcem Chomejním k smrti. Rushdie se musel dlouhá léta skrývat před muslimskými fanatiky.

Harún a moře příběhů – 1990

Východ, Západ – 1994, soubor povídek

Haurův poslední vzdech – 1995, román je pokračováním Dětí půlnoci

Zem pod jejíma nohama – 1999, román je inspirován životem indické rockové zpěvačky

Zuřivost – 2001, román

Klaun Šalíman – zatím poslední román

Imaginary Homelanda – esejistická a kritická tvorba

Překročte tuto čáru – souborný svazek, autor zde komentuje a doplňuje vlastní díla i tvorbu současníků