Sam Shepard

herec, dramatik, divadelní a filmový režisér

Narození:
5. listopadu 1943
Úmrtí:
30. července 2017
Sam Shepard je americký spisovatel, dramatik, divadelní a filmový režisér a herec, scenárista a autor námětů. Takovým lidem jako je on se říká polyhistor či renesanční osobnost. Sam Shepard vyrůstal v rodině vojáka a dětství strávil na různých...

Životopis

Sam Shepard je americký spisovatel, dramatik, divadelní a filmový režisér a herec, scenárista a autor námětů. Takovým lidem jako je on se říká polyhistor či renesanční osobnost.

Sam Shepard vyrůstal v rodině vojáka a dětství strávil na různých vojenských základnách.
Nakonec se i s rodiči usadil na avokádové farmě. Pracoval zpočátku jako česač ovoce, měl rád rodeo a basketball, hrál v rockové kapele. Hudba jeho kapely Holy Modal Rounders zazněla i ve slavném snímku Dennise Hoppera Bezstarostná jízda. Znal se s mnohými beatniky a spolupracoval jako scenárista na Zabriskie Pointu.

Dílo Sama Sheparda:

Sam Shepard začal psát již v šedesátých letech divadelní hry, dodnes jich má na svém kontě čtyři desítky.Velká část z nich získala některou z literárních cen.

Láskou posedlí – divadelní hra, kterou napsal Shepard pro svoje domovské divadlo v San Francisku. Zde ji v osmdesátých letech nastudoval jako režisér a získal za ni nominaci na Pulitzerovu cenu. Od osmdesátých let se hraje na českých jevištích, v současnosti ji má na repertoáru pražské Divadlo Ungelt. Shepard přivedl hru na filmové plátno a v adaptaci Roberta Altmana si zahrál i hlavní roli.

Česky vyšlo:
Simpatico – 2001, kniha – divadelní hra pro tři muže a tři ženy. Zkoumá klasické téma viny, úpadku a zrady.

Motelové kroniky – 2009, autobiografická metafora autorova životního příběhu. Odehrávají se na hranici pouště a v zrcadle americké pustiny odrážejí pokřivený obraz amerického snu.