Tom Stoppard

dramatik

Narození:
3. července 1939
Věk:
84 let
Upravit profil
Tom Stoppard, vlastním jménem Tomáš Straussler, je anglickým dramatikem českého původu. Tom Stoppard se narodil jako Tomáš Straussler ve Zlíně.Jeho otec byl lékařem v Baťově nemocnici. V roce 1939 rodina emigrovala do Singapuru, kde otec...

Životopis

Tom Stoppard, vlastním jménem Tomáš Straussler, je anglickým dramatikem českého původu.

Tom Stoppard se narodil jako Tomáš Straussler ve Zlíně.Jeho otec byl lékařem v Baťově nemocnici. V roce 1939 rodina emigrovala do Singapuru, kde otec pracoval v Baťově filiálce. Poté uprchli před japonskou invazí do Indie, ale otec při náletu zahynul. Později se matka provdala za Angličana Kennetha Stopparda. Tomáš přijal jméno svého adoptivního otce.

Tomu Stoppardovi se dostalo mu i anglického vzdělání. Od roku 1946 žije v Anglii. Pracoval jako novinář, divadelní kritik, začal se věnovat literární činnosti, především literární tvorbě.

Tom Stoppard získal mnoho cen, v roce 1997 byl povýšen do šlechtického stavu, za spoluautorství na scénáři zamilovaný Shakespeare získal Oskara.

Dílo Toma Stopparda:

Tom Stoppard patří od šedesátých let k nejobdivovanějším a nejúspěšnějším dramatikům Anglie.

Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi - 1966, úspěšná hra uváděná na Edinburském festivalu. Jde o absurdní grotesku, parodující epizodu ze Shakespearova Hamleta.

Opravdový inspektor Hound - 1968, tématem je hledání řádu v chaosu světa, uplatňuje se více travestie a hra s jazykem.

Travestie - 1974, hra je inspirována komedií O. Wilda Jak je důležité míti Filipa. Uvádí na scéně fiktivní setkání V. I. Lenina, T. Tarzy a J. Joyce v roce 1915.

Každý hodný hoch si zaslouží odměnu - 1971, o politických vězních v sovětských ústavech pro duševně choré

Profesionální faul - 1977, televizní hra v níž se na filozofické konferenci v Praze a na fotbalovém zápasu se Skotskem hledá disident

Jednoaktovky:
Doggův Hamlet a Kohoutův Macbeth - 1979, konfrontují prostředí anglické internátní školy, kde si žáci při nacvičování hry vymysleli vlastní jazyk, s představením Macbetha, které se odehrává v bytovém divadle Vlasty Chramostové. Po přerušení hry příslušníky Státní bezpečnosti, má disidentům pomoci kódovaná řeč britských školáků.

Kvadratura kruhu - 1984, televizní hra o historii hnutí Solidarita v Polsku
To pravé - 1982, romanticky laděná komedie

Hry Arkádie - 1993
Vynález lásky - 1997, vede k zamyšlení nad smyslem umění a odpovědností vědy.

Břehy utopie - 2002, devítihodinová trilogie, která je megahrou úvah o člověku: Cesta - Ztroskotání - Záchrana.

Tom Stoppard úspěšně adaptoval i hry jiných autorů např. Havlovo Largo desoláto, je i významným filmovým scenáristou.