Toni Morrison

spisovatelka

Narození:
18. února 1931
Věk:
93 let
Toni Morrisonová, vlastním jménem Chloe Anthony Woffordová je americká spisovatelka. Studovala na prestižní černošské Howardově univerzitě a posléze na Cornellově univerzitě, kde úspěšně obhájila práci o sebevraždách v dílech W. Faulknera a V....

Životopis

Toni Morrisonová, vlastním jménem Chloe Anthony Woffordová je americká spisovatelka.
Studovala na prestižní černošské Howardově univerzitě a posléze na Cornellově univerzitě, kde úspěšně obhájila práci o sebevraždách v dílech W. Faulknera a V. Woolfové. Po studiích působila na Texaské univerzitě v Houstonu a na Howardově univerzitě.

V roce 1958 se vdala za Howarda Morrisona, v roce 1964 se s ním rozvedla a se dvěma dětmi se přestěhovala do rodného Ohia. Dlouho působila jako nakladatelská redaktorka v New Yorku, od roku 1989 vyučuje na univerzitě v Princetonu.

Roku 1993 jí byla udělena Nobelova cena za literaturu.

Dílo Toni Morrisonové
Sama sebe označuje za afroamerickou spisovatelku, důraz klade na černošství a ženství.

- Velmi modré oči (The Bluest Eye, 1970), česky 1983, někdy i Nejmodřejší oči
- Sula (Sula, 1974)
- Píseň o Šalamounovi (Song of Solomon, 1977) - tento román se stal bestsellerem, prodalo se jej půl miliónu výtisků a získal Národní knižní cenu kritiky.
- Léčka (Tar Baby, 1981)
- Milovaná (Beloved, 1987), inspirací k tomuto dílu byla novinová zpráva z roku 1855 o otrokyni, která uprchla i s dětmi ke své svobodné tchýni. Při tom je však chycena a tak se rozhodla děti zabít (pravděpodobně aby je ušetřila otroctví), zabila však pouze jedno z nich. Román je pojat spíše jako balada. Tématem není otrokářství a zlo z něj vyplývající, ale spíše zápas za svobodu. Román získal v roce 1988 Pulitzerovu cenu.
- Jazz (1992, česky 1995)
- Vzpomínky na otroctví
- Ráj (Paradise, 1998)
- Láska (Love, 2003)