Ugo Foscolo

Narození:
6. února 1778
Úmrtí:
10. září 1827
Upravit profil
Ugo Foscolo byl italský spisovatel, vrcholný představitel italského preromantismu. Ugo Foscolo se narodil ve smíšeném manželství. Matka byla Řekyně, otec Ital. Když mu bylo deset let, otec zemřel. Vystudoval univerzitu v Padově. Postupně...

Životopis

Ugo Foscolo byl italský spisovatel, vrcholný představitel italského preromantismu.

Ugo Foscolo se narodil ve smíšeném manželství. Matka byla Řekyně, otec Ital. Když mu bylo deset let, otec zemřel. Vystudoval univerzitu v Padově. Postupně navštívil různá italská města. Jako voják se účastnil četných bojů v Itálii a Francii. Přednášel rovněž kratší dobu na univerzitě v Pavii, ale když po Napoleonově porážce odmítl přísahat věrnost Rakousku, musel v roce 1815 odejít do exilu. Žil ve Švýcarsku a Anglii.

Poslední roky života ztrpčovaly Ugo Fascolovi dluhy, nemoci a bída. Jeho ostatky byly v roce 1871 převezeny z Anglie do Florencie. Uloženy byly v chrámu S. Croce.

Dílo Uga Foscola:

Literární tvorba Uga Foscola byla velmi rozmanitá. Psal poezii, prózu,dramata, zabýval se literární kritikou.

Poezie:
Foscolo je autorem mnoha lyrických básní, sonetů, inspirovaných jeho láskami a politicky zaměřených ód.

Báseň o hrobech – 1807, napsáno v duchu neoklasicismu. Autor protestuje proti Napoleonovu nařízení, jímž předpisoval uniformní společné hroby.

Grácie – 1803 – 22, nedokončená třídilná báseň v duchu neoklasicismu. Autor byl inspirován Canovovým sousoším.

Próza:
Poslední dopisy Jacopa Ortise – 1802, Nejvýznamnější autorův autobiografický román v dopisech.Jde o příběh nešťastné lásky, odehrávající se na pozadí dramatických historických událostí. Román předjímá romantismus, jeho hrdina se stal vzorem pro řadu italských autorů.

Dramatická tvorba:
Thyestes – 1797, úspěšná tragédie
Aias – 1811, tragédie musela být stažena z programu, kvůli protifrancouzským výpadům

Jako literární kritik psal studie např. o Boccacciovi, nebo Dantovi, rovněž i současné literatuře.