Václav Cibula

dramatik, prozaik, překladatel a redaktor

Narození:
7. listopadu 1925
Věk:
98 let
Upravit profil
Václav Cibula je prozaikem, dramatikem, překladatelem a redaktorem. Dílo Václava Cibuly: Václav Cibula převyprávěl řadu dobrodružných románů pro mládež, je autorem rozhlasových a televizních her, zábavnou formou zpracoval množství pověstí z...

Životopis

Václav Cibula je prozaikem, dramatikem, překladatelem a redaktorem.

Dílo Václava Cibuly:

Václav Cibula převyprávěl řadu dobrodružných románů pro mládež, je autorem rozhlasových a televizních her, zábavnou formou zpracoval množství pověstí z Čech i ze světa.

Jezero Naděje
Modrá protěž
Hrdinské legendy staré Francie
Pražské pověsti - adaptace lidových pověstí a středověkých příběhů
Čarovný zeměklíč
Cid a jeho věrní
Nové pražské pověsti
Jánošík
O Enšpíglovi
Mušketýři v peřejích

Život v manéži - 1969, kniha zachycuje vyprávění člena nejstaršího českého cirkusového rodu - Karla Kludského. Karel Kludský, syn zakladatele stejnojmenného cirkusu Antonína Kludského, vybudoval podnik, který byl ve 20. a 30. letech 20. století největším na světě. Na galerii šapita se vešlo na 4000 diváků, program doprovázely dvě kapely, jejíž členové pocházeli ze Šumavy. Ve třech manéžích vystupovalo najednou 25 slonů, zvěřinec cirkusu čítal přes 400 ks zvířat. Karel Kludský vypráví své zážitky nejen z doby prosperity cirkusu, ale také z doby světové krize, kdy byl nucen svůj velký cirkus zavřít.
Podle rodinné kroniky Kludských vznikl v roce 1941 román Eduarda Basse Cirkus Humberto.

Meč a píseň -1970, pověsti starých časů. Jsou rozděleny podle států, ve kterých se odehrávají - Anglie, Balkán, Finsko, Francie, Irsko, Německo, Rusko a Španělsko. Každému státu je věnováno asi osm pověstí, které pojednávají většinou o činech odvážných, silných, statečných a moudrých mužů. Pověsti jsou psány ve starším jazyce zvláštní formou.

Kateřina Neumannová - publikace mapuje jak v textu, tak i v dokumentárních fotografiích všechny zásadní okamžiky života nejúspěšnější české běžkyně na lyžích. Zaznamenává její nelehkou cestu za svým cílem - za ziskem těch nejcennějších kovů.