Václav Miko

dramatik, spisovatel, publicista, historik

Narození:
23. března 1971
Věk:
53 let
Po úspěšném absolvování strojního studia přešel do energetického průmyslu v plzeňské Škodovce. Do energetické oblasti se na čas vrátil v roce 2013, tentokrát do oblasti obnovitelných zdrojů energie. V devadesátých letech působil v nevládních...

Životopis

Po úspěšném absolvování strojního studia přešel do energetického průmyslu v plzeňské Škodovce. Do energetické oblasti se na čas vrátil v roce 2013, tentokrát do oblasti obnovitelných zdrojů energie. V devadesátých letech působil v nevládních organizacích jako poradce politických otázek. Řídil řadu občanských sdružení a významně se podílel na mezinárodní kooperaci lidsko-právních organizací v Evropě. Ve známost vešel excentrickým upozorňováním na porušování lidských práv menšin v České republice, zejména Romů. Často figuroval v médiích v roli kritika ohledně lidskoprávní situace menšin nejen v ČR, ale take ve světě. V okruhu tohoto působení byl častým vyslancem mezinárodních sympóziích, včetně Rady Evropy ve Štarsburku.

V rozhovoru pro BBS Miko uvedl, že jeho politickým vzorem je jeho učitel a dlouholetý kolega Ondřej Giňa st., který po revoluci působil také jako poslanec v Parlamentu ČR.

Jeho otec František Miko byl křesťanský akolyta, který působil v rokycanském kostele Pany Marie Sněžné a svou kultivovaností se řadil mezi výjimečné romské osobnosti působící v západních Čechách.

Václav Miko vydal řadu publikací a odborných posudků v oblasti společenských věd. Zabývá se také hudební a filmovou kritikou. Jedná se plodného autora, který během krátké doby vydal desítku knih a vyvolal mezi čtenáře i vášnivé diskuse. Dosavadní žánry, kterým se autor věnuje jsou rozmanité, převládají témata faktografické, převážně z období 2. světové války. Autor nyní přidává k rozepsaným žánrům i uměleckou literaturu.

Dílo:
- Rodokmen nacistických "Celebrit" 2018
- Už se na to nechce dívat 2018
- Gestapo v Čechách, Petrklíč 2017
- Edvard Beneš, milován i nenáviděn, Petrklíč 2017
- Prostituce v nacistických táborech, Petrklíč 2016
- Manželky a milenky nacistických pohlavárů, Petrklíč 2016
- Zdrogovaný Hitler, Petrklíč 2016
- Madridský kód, Viking 2015
- Ve službách SS proti Hitlerovi, Petrklíč 2015
- Manželé Goebbelsovi, Petrklíč 2015
- České milenky nacistů, Petrklíč 2015
- Skvrna Evropy, Tribun EU 2009