Viktor Někrasov

prozaik

Narození:
17. června 1911
Úmrtí:
3. září 1987
Viktor Někrasov byl ruský prozaik. Viktor Někrasov se narodil v Kyjevě v lékařské rodině. Po absolvování Fakulty architektury Kyjevské univerzity pracoval jen rok jako architekt. Rozhodl se pro herectví a v roce 1937 ukončil tzv. divadelní...

Životopis

Viktor Někrasov byl ruský prozaik.

Viktor Někrasov se narodil v Kyjevě v lékařské rodině. Po absolvování Fakulty architektury Kyjevské univerzity pracoval jen rok jako architekt. Rozhodl se pro herectví a v roce 1937 ukončil tzv. divadelní kursy. Do roku 1941 pracoval jako herec a divadelní malíř. Poté odešel na frontu, zúčastnil se i bojů o Stalingrad.

V roce 1963 byl Viktor Někrasov za knihu o Americe Na obou stranách oceánu, ve které vylíčil nejen negativní, ale i pozitivní stránky amerického života, ostře odsouzen nejen literární kritikou, ale i samotným Chruščovem. Od té doby byl neustále pronásledován.

Na počátku roku 1974 byly Někrasovovi při domovní prohlídce konfiskovány všechny knihy a rukopisy. Nakonec byl v témže roce nucen opustit svou vlast a emigrovat do Francie, kde v roce 1987 v Paříži zemřel.

Dílo Viktora Někrasova:

V dílech Viktora Někrasova se odrážejí vlastní zážitky z fronty, život po válce a úvahy a dojmy ze života na Západě.

Próza:

V stalingradských zákopech - 1946, autorův literární debut, který mu přinesl velký úspěch. Novela byla dokonce zfilmována pod názvem Soldáty.Jde o autentický příběh účastníka stalingradské bitvy líčící otřesné válečné zážitky očima intelektuála v podobě frontového deníku. Toto dílo bylo prvním z řady válečných děl tzv. psychologického proudu válečné prózy v ruské literatuře.

V rodném městě - 1954, novela v níž autor popisuje návrat zmrzačeného vojáka z války a těžkosti jeho adaptace v civilním životě.

Kira Georgijevna - 1961, novela, v níž poprvé zaznělo téma nevinně odsouzeného člověka, který po dvaceti letech pobytu v lágru zkouší nový život.

Obě novely, v nichž Viktor Někrasov bez idealizace vylíčil poválečnou sovětskou realitu, byly ostře kritizovány.

Někrasov napsal řadu povídek, ve kterých se válečné události prolínají se současností a realita s fantazií. V emigraci napsal řadu knih ve formě oblíbeného žánru cestovních zápisků:

Zápisky zevlounovy - 1975
Pohled a něco navíc - 1977
Na obou stranách Zdi - 1978

Malý smutný příběh - 1986, nostalgicky laděný příběh líčí životní peripetie tří přátel z Leningradu, jejichž osudy byly poznamenány emigrací.

První seznámení - 1958
Vaňa Konakov - 1961
Druhá noc - 1965
Příhoda na Mamajově mohyle - 1965
Putování v různých dimenzích - 1967
Dům Turbinových
Dědeček a vnouček - 1968
Po návratu z dalekých cest - 1979 - 81
Stalingrad - 1982