Vlasta Javořická

spisovatelka

Narození:
25. března 1890
Úmrtí:
1. srpna 1979
Upravit profil
Vlasta Javořická, česká spisovatelka lidová se narodila 25. března 1890 ve Studené jako Marie Barešová, dcera lékaře a provdala se za továrníka. Od roku 1915 byla uveřejňována v časopise, od 1920 vydala knižně 64 lidových povídek a románů...

Životopis

Vlasta Javořická, česká spisovatelka lidová se narodila 25. března 1890 ve Studené jako Marie Barešová, dcera lékaře a provdala se za továrníka.

Od roku 1915 byla uveřejňována v časopise, od 1920 vydala knižně 64 lidových povídek a románů tendence mravně náboženských v duchu katolickém a většinou rázu sentimentálního; z nich vynikají Na faře 1920, Vrak rodiny Tomanovy I. a II. 1924-25, Mezihoří 1925.

Životopis paní Javořické byl velmi rozsáhlý (původně vyšel v šesti dílech - nyní vychází postupně ve třech svazcích). Všem jejím čtenářům přinášíme třetí z ních.
V jednotlivých dílech zachováváme členění dle životních etap, tak jak je zapsala a rozdělila paní spisovatelka. Psala svůj životopis postupně během celého života ručně do několika sešitů jako rodinnou kroniku. Největší zásluhu na vydání této kroniky má její syn, MUDr. František Zezulka, který sešity po celá léta pečlivě uchovával, rozluštil pro nás maminčin rukopis a vybral a uspořádal její zápisky tak, abychom měli rodinnou ságu jako na dlani i s životním příběhem oblíbené spisovatelky. Za to mu patří upřímný dík. Věříme, že budete autogiografii Vlasty Javořické číst se stejným zaujetím jako její romány, je totiž psán se stejnou láskou a potřebou vyprávět zajímavý příběh. Tentokrát jenom s tím rozdílem, že jde o příběh jejího vlastního života.