William Saroyan

dramatik, prozaik

Narození:
31. srpna 1908
Úmrtí:
18. května 1981
William Saroyan byl americký spisovatel, prozaik a dramatik arménského původu. William Saroyan se narodil v rodině arménských přistěhovalců. Po otcově smrti byl dán i se svými třemi nezletiletými sourozenci do sirotčince. Prošel různými...

Životopis

William Saroyan byl americký spisovatel, prozaik a dramatik arménského původu.

William Saroyan se narodil v rodině arménských přistěhovalců. Po otcově smrti byl dán i se svými třemi nezletiletými sourozenci do sirotčince. Prošel různými zaměstnáními, od třicátých let se věnoval literatuře a divadlu. Žil střídavě v Paříži a Fresnu.

Za hru The Time of Your Life (Minuty na hodinách) – 1939 získal William Saroyan
Pulitzerovu cenu.


Dílo Williama Saroyana:

William Saroyan je autorem řady povídek a románů i divadelních her (přes sto titulů). Podle odborníků rozmělnil později svůj talent nadprodukcí.

Próza:

Odvážný mladý muž na létající hrazdě a jiné povídky – 1934. Prvotina , jejíž titulní povídka je o mladíku, jehož duch se vznáší do fantazie, zatím co tělo zemře hladem. Děje se to v době hluboké hospodářské krize a lidského utrpení. Autor však vyjadřuje především soucit, neboťhněv a vzpoura jsou mu cizí.

Saroyanova tvorba je z velké části autobiografická, rozvitá bohatou autorovou fantazií.
Potíže s tygry – 1938, povídky
Jmenuji se Aram - 1940, povídky

Lidská komedie – 1943, román. Příběh Homéra Odyssea a celé rodiny Macauleyových a jejich přátel v kalifornské Ithace v době, kdy v Evropě zuřila válka. Zde se rozvíjí autorovo prozaické krédo, že v každém životě je heroického a věčného.

Dobrodružství Wesleye Jacksona – 1946, román. Jehož hrdinou je prosťáček Papa, válečný veterán.

Tracyho tygr – je novela, ztřeštěná surrealistická fraška o převtělení tygra. Jde o stylizovanou pohádku pro dospělé o chlapci Tracim, který má svého tygra. Součást jeho duševního života v době dospívání tvoří iluze, sen či touha.

Tati, tobě přeskočilo – 1957. Pásmo vyprávění a dialogů mezi spisovatelem a jeho synem Aramem. Vše je napsáno s humoristickým nadhledem. Dialogy jsou jak o všedních záležitostech, tak i o smyslu lidské činnosti, vědeckých objevů a tvůrčí práce.

O neumírání – 1963, kniha má vzpomínkový a úvahový ráz.

Dramatická tvorba:
Z dramatické tvorby byly nejúspěšnější hry:
Mé srdce je v horách – 1939

Minuty na hodinách, rovněž název Čas tvého života – 1939. Za tuto hru obdržel Pulitzerovu cenu, kterou však nepřevzal s oddůvodněním, že na ceny a odměny za umění nevěří.

Stará sladká píseň lásky – 1940
The Dogs (Psi) – 1969, soubor 21 krátkých her