zavřít
upravit profil

spisovatel, malíř, lid. vypravěč, ilustrátor, písmák

narozen: 11. 7. 1913 Uherský Ostroh, Rakousko-Uhersko  † 13. 2. 1999 Nivnice, Česká republika

Upravit životopis

Životopis

Malíř, spisovatel a lidový vypravěč, autor slavných povídkových knížek z Moravského Slovácka se narodil 11. července 1913 v Uherském Ostrohu. Od mládí byl všestranně nadaný, hrál na housle, maloval slovácké figurky a ornamenty, na čas jej uchvátilo i divadlo - v rodném městě vedl ochotnický soubor, jednou z rolí, které na ostrožských prknech ztvárnil, byla postava doktora Galéna v Čapkově Bílé nemoci.

Galuškovy knížky vznikaly na podkladě autentických příběhů: v Uherském Ostrohu mu známí od tamního soudu, umožnili navštěvovat přelíčení, odposlouchané příběhy a scénky pak používal při psaní povídek a soudniček v nářečí. Ty vycházely od poloviny 30. let v Moravských novinách. První knižní vydání humorných příhod ze života Slovácka vyšlo pod názvem Slovácko sa súdí v roce 1947.

Jiný osud měla kniha Slovácko sa nesúdí, která vyšla v roce 1972 a která přivedla na scénu dnes už legendárního strýca Pagáča. Tuto postavu autor vymyslel, vytvořil, namaloval, vdechl jí duši, a teprve potom pro ni vymýšlel příběhy.

Povídky následně vycházely v dalších vydáních: z roku 1977 pochází knížka Stařeček Pagáč vyprávjajú, která obsahuje vybrané povídky z obou knih; souhrnné vydání vyšlo v roce 1981 pod názvem Slovácko sa súdí aj nesúdí.

Postava stařečka Pagáče došla značné popularity, a to nejen v autorově rodném Slovácku. Velký ohlas vzbuzovaly Galuškovy estrády, se kterými jako stařeček Pagáč jezdil po českých a moravských vesnicích. Svá vyprávění četl také v rozhlase a jsou zachycena i na gramofonových deskách.
Galuškův lidsky jadrný a laskavý humor se objevil v seriálové adaptaci i na televizní obrazovce. Úspěšný seriál natočila brněnská televize v roce 1976, na scénářích spolupracoval s Jaroslavem Dietlem a s režisérem Petrem Tučkem sám Galuška.

Od roku 1945 žil Zdeněk Galuška v Brně, kde předtím v roce 1942 absolvoval Školu uměleckých řemesel (ŠUŘ) - své knihy si rovněž sám ilustroval. Přestože zde strávil padesát let a sám se považoval spíš za Brňáka, svůj rodný kraj miloval a nikdy nemluvil jinak než "po moravsky". V roce 1996 se stal čestným občanem Uherského Ostrohu a Brna. Poslední dny života strávil společně s manželkou v Nivnici. Připravovanou knížku, která se měla jmenovat Od kolébky po fajku už nedokončil, zemřel 13. února 1999 ve věku 85 let.

Zdeněk Galuška

85 let, spisovatel, malíř, lid. vypravěč, ilustrátor, písmák

Mohli by vás také zajímat…