Zdeněk Jirotka byl autor humoristických románů a povídek. Zdeněk Jirotka pocházel z Ostravy. Po komplikovaných studiích na reálce, která nedokončil, se vyučil zedníkem. později absolvoval stavební průmyslovku v Hradcí Králové, kde studium...

Životopis

Zdeněk Jirotka byl autor humoristických románů a povídek.

Zdeněk Jirotka pocházel z Ostravy. Po komplikovaných studiích na reálce, která nedokončil, se vyučil zedníkem. později absolvoval stavební průmyslovku v Hradcí Králové, kde studium ukončil v roce 1933 maturitou.

Do začátku německé okupace byl Zdeněk Jirotka důstojníkem v armádě, potom pracoval na Ministerstvu veřejných prací a do konce války se živil literaturou a spolupracoval s Lidovými novinami.

V letech 1945 - 51 byl Zdeněk Jirotka redaktorem Lidových novin, v letech 1951 - 53 Dikobrazu a posléze pracoval v Čs. rozhlasu. Nakonec se vrátil do Dikobrazu a setrval zde do konce 60. let.

Dílo Zdeňka Jirotky:

Zdeněk Jirotka je fejetonista a prozaik humorista, se vzorem v anglosaském humoru a autor rozhlasových her.

Saturnin - 1943, humoristický román, první autorovo dílo. Tato kniha přežila více než půl století a jak se zdá, přežije i půl století dalšího. V kuriózních příhodách, které inteligentní sluha s obrovskou fantazií a hravostí přímo ordinuje svému pánovi, se vedle domácí humoristické tradice uplatňuje suchý anglický humor. Tento román s vynalézavou námětovou stavbou a skvělým smyslem pro situační gag, nám místy připomene vtipnost u nás známého anglického prozaika Pelhama Grenville Wodehousea - např. v jeho knize Malý pán na ženění. Podle knihy Saturnin natočil počátkem 90. let režisér Jiří Věrčák stejnojmenný film, který si získal oblibu u diváků, stejně jako jeho knižní předloha. Sluhu Saturnina v něm hrál Oldřich Vízner.

Muž se psem - 1944, rozšířeno 1968, román je vtipnou parodií na ustálené literární žánry. paroduje detektivky a novinové seriály o stíhání zločinců

Profesor biologie na žebříku - 1956, soubor satirických a anekdotických povídek z padesátých let

Sedmilháři - 1970, sbírka povídek
Pravidla se změnila - 2000, sbírka povídek

Dále psal Zdeněk Jirotka rozhlasové hry a fejetony.
Hvězdy nad starým Vavrouchem - rozhlasová hra